Ватиканът и Италия подписаха в сряда споразумение за споделяне на финансовата и данъчна информация, като Светият престол обеща пълно съдействие и прозрачност на своя по-голям съсед, пише Ройтерс.
Сделката, която беше обявена в две отделни обявления от Ватикана и италианското министерство на икономиката, дойде след месеци на преговори. Споразумението включва и информацията от 2009 г. насам.
Ватиканът отдавна е критикуван от международни финансови организации за предоставяне на данъчни облаги за редица богати италианци. Банката на Ватикана разрешаваше в продължение на десетилетия на много италиански граждани да притежават свои банкови сметки. Тази практика е в нарушение на мисията на кредитора да управлява пари на църквата, като тя е помогнала на множество лица да укриват данъци и перат пари, твърдят италианските правоприлагащите органи.
От избора на папа Франциск преди две години насам банката, официално известна като Институт за религиозни дейности, е в процес на промяна. През юли 2014 г. тя блокира сметките на 2000 клиенти и прекрати отношенията си с други около 3000.
Новата стратегия за банката ограничава възможността на 127-годишната институция да управлява активи. По този начин кредиторът се върна към първоначалната си цел – изпращане на средства за мисионери и църковни групи по целия свят.
Чрез премахването на функциите за управление на активи ватиканските власти се надяват да изолират източника на голяма част от скандалите, измъчващи най-малката независима държава в света от 1980 г. насам, когато Роберто Калви, наречен "Божият банкер", бе намерен обесен под Блекфрайърския мост в Лондон.
преди 9 години Масонската лижа P-2 как е позволила?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Слава на Бога! отговор Сигнализирай за неуместен коментар