Холандското правителство възнамерява да предприеме нов опит за приватизация на национализираната банка ABN Amro, след като шестима топ мениджъри отказаха спорно повишение на заплатите си.
ABN Amro заяви, че обществената реакция за обезщетенията, които отчасти е трябвало да компенсират по-строгите закони за бонусите на банкерите, е "вредна" за клиентите, служителите и общественото доверие. „Ние разбираме това и съжаляваме за турбуленцията, която възникна“, се казва в становище на банката.
ABN Amro бе национализирана през 2008 г. по време на финансовата криза. Данъкоплатците вкараха 24 милиарда евро в банката. Преди две седмици Надзорният съвет реши да увеличи заплатите на повечето мениджъри с около 100 000 евро. Само заплатата на главния изпълнителен директор Герит Залм бе изключена от това решение.
След приключване на дискусиите правителството ще постави планираното IPO отново на дневен ред. В петък финансовият министър Йерун Диселблум отложи плановете за приватизацията заради дебата за заплатите. „Необходимо е наличие на спокойствие, преди да може да се направят важни стъпки“, каза той. В неделя обаче Диселблум приветства решението на мениджърите, като заяви, че ще преразгледа продажбата след парламентарен дебат.
ABN Amro Group NV е онова, което остана от бившата глобална финансова група ABN Amro Holding NV. През 2007 г. тя бе придобита от Royal Bank of Scotland, Banco Santander и Fortis и след това бе разделена. Оцененото на 71 млрд. евро придобиване, най-голямото за всички времена в индустрията, се оказа почти унищожително за RBS и Fortis, когато година по-късно дойде световната финансова криза.
Правителството национализира холандските активи на Fortis и делът на Fortis в ABN Amro. Бившият финансов министър Залм бе нает, за да оформи новата ABN Amro, която сега е много по-малка и по-консервативна от предшественика си със същото име.