Нови обвинения срещу британския банков гигант HSBC. След скандала за пране на пари в САЩ все повече и повече държави упрекват финансовата институция, че е помогнала на лица, които укриват данъци. Последният пример е Аржентина. Ръководителят на данъчната служба в Буенос Айрес сега настоява HSBC да върне около 3,5 милиарда долара, които граждани на Аржентина са криели от данъчните власти в швейцарски банкови сметки на HSBC.
Още през ноември аржентинският данъчен орган AFIP започна разследване срещу компанията. Обвинението: HSBC Argentina, HSBC Private Bank Suisse и дъщерното дружество в САЩ са участвали в данъчни измами. Аржентинската HSBC отхвърли обвиненията и посочи, че прилага собствени строги стандарти за рискове и съответствия.
"HSBC сътрудничи напълно на аржентинските регулатори, включително на AFIP и на съдебната система", поясни компанията тогава. По собствени данни банката отговаря на всички изисквания в зависимост от собствените спецификации и стандарти в Аржентина и не нарушава никакви закони.
Официално Буенос Айрес все още не е поискал обратно парите. Представител на AFIP оставя отворен въпроса каква ще е следващата стъпка на органа, предава DPA.
В момента надеждата на Аржентина за това HSBC наистина да преведе средствата се базира само на декларацията за намерения. Ако отделни клиенти или корпоративни клиенти не са декларирали своите активи правилно и не са платили данъци, те ще трябва да решат този проблем със собствените си усилия, поясни от своя страна HSBC.
Малко по-рано директорът на AFIP Рикардо Ечегерай се срещна с британски данъчни представители в Лондон. От тях той е искал информация за това как финансовият концерн е сътрудничил на властите по отношение на последните разкрития.
В Аржентина HSBC има активи на обща стойност 6,7 милиарда долара и по този показател е седмата банка в латиноамериканската страна. Ечегерай обвини HSBC през ноември, че е подпомогнала повече от 4000 свои клиенти при прехвърлянето на средства в чужбина.
Аржентина удържа данък над собствеността. Гражданите са длъжни да разкриват своите активи. Банковите сметки трябва да се обявяват, дори в тях да няма пари. Някои клиенти на HSBC - като водещият доставчик на кабелна телевизия и интернет Cablevision - вече признаха, че имат сметки в Швейцария. Сметките обаче са декларирани според закона пред AFIP, уточнява Cablevision.
Впрочем обвиненията не са съвсем нови. Още през 2013 г. Аржентина твърдеше, че банката е използвала "фалшиви разписки" за улесняване на изпирането на пари и укриване на данъци общо в размер на 392 млн. песос (77 млн. долара).
Година по-рано банката се съгласи да изплати на американските власти 1,9 млрд. долара по взаимно споразумение заради пране на пари. Това бе най-високата сума, плащана за подобен случай в страната.
преди 9 години споко-нема стане това. БГ ще излезе от борда, когато влезе в другият борд-еврозоната. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години АРЖЕНТИНА - държавата сочена ни като пример при въвеждането на валутния борд. Помни ли някой как тази държава през 2001 излезе от борда?Това предстои да се случи и у нас!АРЖЕНТИНА Е СВЕТЛИЯ ПРИМЕР ЗА БЪЛГАРИЯ И В МИНАЛО И В НАСТОЯЩЕ И В БЪДЕЩЕ!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Яаааа Горанов от къде бил окрал идеята да има регистър на сметките. Евала Горанов, само така Може да сложиш пръстови отпечатъци в супера, по примера на Венецуела.А на аржентинците много им се искат парички ама мноо ме съмнява от HSBC да са толкова *** отговор Сигнализирай за неуместен коментар