Общият съд на Европейския съюз (ЕС) потвърди решението на Европейската комисия (ЕК) от 2012 г. да блокира сливането на Deutsche Börse и NYSE Euronext. В решение на съда се посочва, че действията на ЕК са напълно легитимни.
Deutsche Börse може да оспорва решението във върховния съд на ЕС – Европейския съд на справедливостта.
Сделката между Deutsche Boerse и NYSE Euronext беше обявена през февруари 2011 г. Акционерите в оператора на Франкфуртската фондова борса одобриха сливането по-късно през същата година, а в края на 2011 г. разрешение даде и антитръстовия регулатор в САЩ.
През февруари 2012 г. обаче ЕК забрани сделката, след като и антимонополния регулатор препоръча сливането да не се осъществява. Заради решението на европейските власти Deutsche Börse обяви, че ще съди Еврокомисията.
Ако се беше осъществила, сделката щеше да създаде най-големия комбиниран пазар в света за търговия на акции и деривати, отбелязва The Wall Street Journal. Опасенията на ЕК и на антитръстовите органи обаче са свързани с конкуренцията – новата компания щеше да достигне 93% пазарен дял при тази търговия.
Съдът отхвърля аргументите на Deutsche Börse във връзка с повишаването на ефективността след сливането и по отношение предложените отстъпки от страните по концентрацията, насочени към удовлетворяване опасенията на регулаторите.
Компаниите предложиха да продадат европейския бизнес на NYSE Euronext с деривати, да ограничат някои такси за период от три години и да отворят клиринговите платформи на Deutsche Börse за конкуренти, припомня изданието.