Европейският банков орган няма да провежда стрес тестове през тази година, съобщава онлайн изданието EUObserver.com. Така големите банки в Европа получават една година отсрочка , за да засилят балансите си, допълва изданието.
Вместо стрес-тест, през 2015 г. регулаторът планира да осъществи “упражнение по прозрачност, което ще предостави подробна информация относно счетоводните баланси и портфейлите на банките в ЕС”, посочва се в изявление на органа.
В съобщението се посочва, че решението е продиктувано от потвърждението на напредъка на банките в ЕС в укрепването на техните капиталови позиции.
В писмо до председателя на Европейския парламент Мартин Шулц председателят на Европейския банков орган Андреа Енриа коментира, че тестовете са били толкова интензивни, че трябва да бъдат планирани и напред във времето, за да се даде “известно време за подготовка за следващия преглед както на властите, така и на банките”.
През миналата година Европейският банков орган проведе стрес тест на най-големите европейски банки заедно с преглед на качеството на активите от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ). Общо 130 от най-големите кредитори в еврозоната, които взети заедно представляват повече от 80 на сто от общия размер на активите на банковата система на ЕС, бяха оценени от двете институции. При 24 банки беше установен недостиг на капитал в размер на 24,6 млрд. евро. От тях 10 бяха в състояние да наберат нужните средства до края на 2014 г.
Стрес тестовете се опитват да пресъздадат дали банките ще могат да издържат на бъдещи финансови кризи, за да се избегне повторение на кризата от 2008-2009 г., когато спасяването на водещи банки беше финансирано с пари на данъкоплатците.
Междувременно евродепутатите приеха нови закони, с които увеличиха размера на висококачествения капитал, както и определиха йерархията на кредиторите, които ще поемат загубите в случай на затруднения на банките.
Междувременно Базелският комитет за банков надзор, цитиран от Financial Times, съобщи, че най-големите банки в света се изправят пред недостиг на сигурни активи за 300 млрд. евро, насочени към намаляване на уязвимостта им към паника.
На международните банки в Европа не им достигат ликвидни активи за 115 млрд. евро, за да покрият новите изисквания за ликвидността. Въпреки това обаче 82 на сто от банките вече покриват изискванията, които трябва да бъдат достигнати през 2019 г.
преди 9 години Мисля, че много ни станаха органите и членовете ( ако мъ разбирате) А с много органи и членове накрая постоянно някой те членува и.. не е добре отговор Сигнализирай за неуместен коментар