Новото правителство на Гърция иска да възстанови доверието на останалата част на Европа, заяви пред CNBC министърът на финансите на страната Янис Варуфакис след като Атина получи четиримесечно удължаване на спасителната програма.
„Причината да имаме този четиримесечен период е да възстановим връзките на доверие между нас и нашите европейски партньори, както и с МВФ (Международния валутен фонд), за да подпишем нов договор между нас и нашите партньори, за да сложим край на тази дългова инфлационна спирала“, заяви Янис Варуфакис в интервюто.
Във вторник финансовите министри от еврозоната приеха списъка с предложенията за реформи, предложен от Гърция. Те предупредиха, че реформите трябва да бъдат разширени и описани детайлно, преди да бъде отпуснато ново финансиране. Генералният директор на МВФ Кристин Лагард нарече предложенията „достатъчно изчерпателни, за да бъдат валидна отправна точка“, но заяви, че им липсват „ясни гаранции“.
Варуфакис заяви от своя страна, че прилагането на ново законодателство по отношение на корупцията и избягването на данъците е основният му приоритет. На въпрос дали европейските политици ще одобрят абсолютно всяка мярка, гласувана в парламента, той заяви, че „ще има сериозно движение напред-назад между нас и институциите и нашите партньори“.
Финансистът също така критикува процеса на напрегнати преговори с европейските финансови министри. Според него той е бил доминиран от „юридически термини“.
„Знаете какво си мисля, че е основният проблем. Европейските срещи на министрите рядко са за финанси, те се отнасят повече за процеси и правила... а аз не съм добър с това. Мисля, че когато говорим за макроикономика, когато говорим за възстановяването на Гърция, не мисля, че имаме моралното право да говорим, сякаш става дума за прилагане на правила“.
Крайнолявата партия Сириза дойде на власт с обещания да премахне мерките за икономии, но основната ѝ цел да намали дълга от 240 млрд. евро на Гърция бе отхвърлена. Някои гърци, включително дългогодишният политик Манолис Глезос, твърдят, че партията се е огънала прекалено много пред европейските кредитори и заради това не е по-различна от предишното правителство.
Варуфакис отхвърли обвинението, че Сириза е предала гърците. „Ние бяхме избрани да предоговорим сделката за Гърция с нашите партньори. Какво са преговорите: опит за намиране на компромис. Фактът, че постигнахме компромис, не е обръщане на посоката. Обръщане на посоката би било да доведем тази дискусия до задънена улица, а ние не направихме това, понеже сме заинтересувани от взаимно изгодно споразумение“.
Министърът твърди, че ще продължи да настоява за преструктуриране на дълга въпреки декларацията на Еврогрупата, че „гръцките власти трябва да препотвърдят своя категоричен ангажимент да изпълнят финансовите си задължения към всички свои кредитори напълно и своевременно“.
„Въпреки че ние сме правителство на радикалната левица, ние сядаме на масата с психиката на адвокат по банкрутите от лондонското Сити, който просто казва, че ако имаш проблем с дълга, трябва да го преструктурираш“, заяви той.
Остава неясно как страната би се финансирала в близко бъдеще без парите от Запада, особено при крайния срок през март за изплащане на висока вноска към МВФ. Въпреки това Варуфакис призова инвеститорите "да погледнат голямата картина".
„Посланието ми към пазарните участници е много просто. Те разбират, че когато има проблем с паричния поток, това практически е проблем за кратък период от време, но дългосрочната перспектива изглежда доста добра и те могат да са сигурни, че Европа ще намери начин да реши проблема с паричния поток“.
Темата за дълговете на Гърция може да следите тук.
Още видеа гледайте на сайта на ТВ Bulgaria On Air
преди 9 години Че кой (КОЙ !?) ви е спирал .... през последните 6-7 години ?!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар