Унгарското правителството на премиера Виктор Орбан ще предприеме мерки за по-строга регулация на банковата система, пише Financial Times.
Новите мерки имат за цел "премахването на чуждестранната доминация в сектора". Въпреки че унгарската OTP има най-голям пазарен дял, сред най-важните играчи на пазара са австрийските Erste и Raiffeisen, италианската UniCredit и белгийската KBC.
Секторът пострада тежко по време на финансовата криза през 2008 г., след като правителството въведе допълнителни данъци върху банките в опит да намали бюджетния си дефицит.
По-конкретно се променя базата за изчисление на унгарския банков данък. Както писа и Die Presse още в съботното си издание, при изчислението на налога вече няма да се взема предвид балансовата сума от 2009 г. (която при много банки тогава бе значително по-висока), а тези от 2014 г. В допълнение данъчната ставка се очаква да спадне: през 2016 г. до 31 базисни пункта, а през 2017 г. - до 21 базисни пункта. За банките това може да означава намаляване на данъка наполовина, твърдят анализатори.
Освен това обаче премиерът Виктор Орбан обяви, че правителството ще изкупи до 30% от дейността на австрийската банка Erste в страната според план, който е бил координиран с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), който ще позволи намаляването на най-високия банков данък в Европа.
Според австрийската банка тази стъпка не значи, че тя иска да се оттегли от Унгария. По-скоро това е „символичен акт“. Според спекулациите идеята за това е била родена още през есента на 2014 г. по време на разговор между Орбан и главния изпълнителен директор Андреас Трайхл.
Прекратяването на "чуждестранното влияние" е една от целите на кабинета на Орбан, който вече купи Budapest Bank и MKB Bank през 2014 г., с което повече от половината банкови активи в страната станаха унгарска собственост.
По силата на меморандум правителството се задължава да намали банковия данък през следващите три години и да се "въздържа от приемане на нови закони и правила, които да намаляват печалбите на банковия сектор". Будапеща пое задължение и да продаде мажоритарния си дял в няколко банки до 2019 г.
След въвеждането на банковия данък през 2010 г. той е донесъл на правителството 3,1 млрд. евро. През същата година правителството национализира пенсионни фондове за над 12 млрд. евро и въведе допълнителни данъци върху енергетиката, телекомуникациите и търговските вериги.
Анализаторите обаче посрещат със скептицизъм плановете на унгарското правителство, защото не за първи път Орбан обещава да намали банковия данък. Също така се отбелязва, че държавата е собственик на все по-голяма част от банковите активи в страната.
преди 9 години Тва скоро го очакваме от бая време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Орбан скоро ще го яде дебел и дълъг... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Орбан скоро ще го яде дебел и дълъг... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години как няма един атакист да те похвали .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар