Ние уважаваме правилата на ЕС, заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас след разговори с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, председателя на Европейския съвет Доналд Туск и с председателя на Европейския парламент Мартин Шулц в Брюксел, предадоха DPA и БТА.
"Нашата цел е да зачитаме върховната власт на народа в Гърция и ясния мандат от нашия народ", каза Ципрас. "Ние искаме да коригираме тази рамка, а не да я счупим. И ние вярваме, че в тази рамка можем да намерим взаимно приемливо решение за нашия народ, за нашите общи перспективи", подчерта гръцкият премиер, като добави, че преговорите вървят в "правилна посока".
Времето притиска Атина, тъй като европейската част от спасителния пакет за Гърция се предвижда да изтече в края на месеца, а ако Атина не успее да договори удължаване, това може да доведе до проблемно излизане от спасителния план и дори банкрут, коментират анализатори.
След срещата с Ципрас Доналд Туск изтъкна нуждата "да се намери решение, приемливо за всички страни членки, участващи в преговорите", и добави, че тези дискусии ще се състоят в рамките на Еврогрупата. "Те ще бъдат трудни и ще изискват сътрудничество и диалог, както и решителни усилия от страна на Гърция", посочи Туск.
Според източник от ЕС, цитиран от DPA, е много вероятно среща на Еврогрупата да се състои на 11 февруари. Целта й ще бъде да подготви срещата на върха на ЕС на следващия ден, на която се очаква да бъде обсъдено искането на Гърция за предоговаряне на спасителното споразумение.
Цитираният източник, пожелал анонимност, е заявил също, че финансовите министри няма да вземат "големи решения". Следващото редовно заседание на еврогрупата е насрочено за 16 февруари, отбелязва DPA.
От своя страна, председателят на ЕП Мартин Шулц заяви след срещата си с Ципрас, че гръцкият премиер се стреми към "сътрудничество, а не към разцепление", предаде ТАСС.
"Все още не са постигнати необходимите решения, но аз мисля, че гръцкият премиер, които тези дни осъществява редица посещения в чужбина, се стреми към европейско сътрудничество, а не към разцепление", посочи Шулц.
Темата за Гърция може да следите тук
преди 9 години Поучително е да гледаме как си гледат интереса. Не го правят с рогата напред. Нека завърши играта и тогава да си правим изводите за нас си.Да..,Ще има още дълги години да се еманципираме, а не да сервилничим. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Каквото и да говорят гърците - никаква вяра им нямам. Поставили са си за цел да си олекотят хомота и не ги интересува какво или кого трябва да смачкат, за да го постигнат. Всичко е демагогия - очаквам пак разправии и скандали в най-скоро време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Изключително ценно и оригинално мнение. Напоследък не съм чел нито едно такова. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Браво на Ципрас, това е политик който е патриот, а не като нашите мижитурки. Първо гледа интереса на народа, а нашите като им кажат изуват гащите на народа и го надупват по команда. При нас може да минават лафове като шокова реформа, затягане на коланите и други подобни, защото сме добро стадо, ама при гърците нещо не става работата.Ципрас ще им покаже как се играе по правилата, а не по двойния стандарт който важи за такива като нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар