Гърция няма бъдеще извън еврозоната, но е справедливо страната да иска да обсъди пътища за намаляване на тежестта на нейния дълг. Това заяви днес френският финансов министър Мишел Сапен няколко часа преди планирана среща с новия гръцки финансов министър Янис Варуфакис, предадоха Ройтерс и БТА.
"Ако правителството каже "ние искаме да останем в еврото", това е правилно. Няма бъдеще за Гърция извън еврото", каза Сапен пред френската телевизия Канал Плюс.
Сапен също подчерта, че не стои въпросът за анулиране на гръцкия дълг.
"Не, ние няма да анулираме, ние може да обсъждаме, може да отложим, може да намалим неговата тежест, но не да анулираме", каза френският финансов министър.
Проучване в Германия пък разкрива, че повечето германци подкрепят оставането на Гърция в еврозоната, но са против отписването на дълга.
62 процента от германците са се обявили за оставане на Гърция в еврозоната, показват резултатите от анкета сред 504 души, осъществена в четвъртък от социологическа агенция Emnid за в. Bild am Sonntag, съобщава Ройтерс.
Само 26 на сто от анкетираните са заявили, че искат Гърция извън съюза на единната европейска валута.
Новото правителство в Атина показа още в първия си ден, че няма да се откаже от предизборните си обещания да сложи край на политиката на икономии, която бе наложена на Гърция съгласно спасителната програма, договорена от предишното правителство.
Въпреки това новият гръцки премиер Алексис Ципрас се обади късно в петък на президента на Европейската централна банка Марио Драги, за да го увери, че Атина иска споразумение, съобщи правителствен служител, цитиран от Ройтерс.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви в интервю, публикувано вчера, че иска Гърция да остане в еврозоната, но изключи възможността за отписване на дълга.
Резултатите от анкетата на агенция Емнид показват още, че 68 процента от запитаните също са против отписване на дълговете на Атина.
Темата за Гърция може да следите тук
преди 9 години Така е, защото никой политик не иска да назове истинският проблем, а той е неспазването на фискалните правила и натрупването на прекомерни дългове. Според Маахстрииските критерии дългът не следва да надвишава 60% от БВП. Колкото страни от Еврозоната изобщо спазват това изизскване? Май не повече от 4-5. Така, въпреки, че дадена държава със слаба, неконкурентноспособна икономика започне да трупа огромни дефицити и дългове, то тя дълго време не се наказва от пазара чрез вдигане на лихвите, само защото тази държава е част от Еврозоната. Демек, спазването на строги фискални правила е задължително за всяка страна от Еврозоната. В противен случай се подкопават основите на самия валутен съюз. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Дългът на Франция е поне 1 трил., тя кога ще започне да го връща ???Тоя защо коментира нещо което не е негов ресор, вюесто да си гледа неговия потъващ кораб. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Дали няма бъдеще Гърция извън зоната, е спорно!Но, че н-Яма бъдеще в зоната е абсолютно сигурно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години само разбрах че германците са съгласни Гърция да остане в еврозоната ако си плаща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ми дай на всички държави в ЕС да им олекотим дълга, а? Нашия през последните 2 доста набъбна, немое ли малко да ни го понамалят? *** простотия след простотия се чува последните дни. Немога да повярвам колко надолу изпадна ЕС. Това и в най-смелите ми мечти на ЕС скептик не съм го очаквал. отговор Сигнализирай за неуместен коментар