Основните индекси на борсите на Стария континент загубиха опора и затвориха последната сесия за седмицата със загуби след докладите за инфлацията в еврозоната и за безработицата в ЕС. Влияние върху търговията оказаха и корпоративни данни, пише CNBC.
Задълбочаващата се дефлация ще донесе допълнителни главоболия за Европейската централна банка (ЕЦБ), която е поставила лимит от 2% годишна инфлация.
Въпреки загубите днес, борсите в Европа записват най-доброто си месечно представяне от 2011 година насам, изчислява Market Watch.
Stoxx Europe 600 записа понижение в рамките на 0,46% до ниво от 367,05 пункта в края на днешната сесия. Стойността на индекса започна с повишения, но първите данни за спад на инфлацията в еврозоната през януари прекъсна серията.
Според прогнозните данни на Евростат през първия месец на годината потребителските цени във валутния съюз намаляват с 0,6%. Така януари е вторият пореден месец на дефлация в еврозоната, след като през декември отстъплението беше в рамките на 0,2%.
Stoxx Europe 600 приключва месеца с увеличение на стойността си от 7,2 на сто, а основният двигател на растежа са плановете на ЕЦБ да изкупува държавни ценни книжа.
Със спад от 0,9% приключи сесията за един от водещите индекси на Лондонската фондова борса – FTSE 100.
Стойността му достигна ниво от 6 749,4 пункта. Влияние върху индекса оказа търговията с акциите на телекома BT, чиито книжа поевтиняха с 2,6% до цена от 417,9 пенса за брой. Компанията постигна споразумение да инвестира 1,5 млрд. паунда в своята пенсионна схема преди края на април, което стана причина за разочарованието на инвеститорите.
В същото време обаче акциите на британски минни компании поскъпват. Най-значим е ръстът на компанията Fresnillo, която записа увеличение от 4,23% на цената на акциите си до ниво от 899 пенса за брой.
Френският САС 40 затвори сесията на ниво от 4 604,25 пункта, което представлява намаление от 0,59 на сто. Германският индекс DAX записа спад на стойността си от 0,41% до 10 694,32 пункта.
Гръцкият ASE загуби 1,6% от стойността си днес, допълва Bloomberg. Заради опасенията на инвеститорите какво ще се случи със страната след изборната победа на СИРИЗА в неделя, стойността на индекса се понижи с 14 на сто. По-рано днес финансовият министър на Гърция Янис Варуфакис заяви, че страната му вече няма да си сътрудничи с Тройката.
преди 9 години Тук не става въпрос за икономии а за харчене според това колко си изкарал - хроничното задлъжняване не е нормално състояние . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Къде са онези немскоговорящи анализатори, които убеждават, че дефлация в ЕЗ нямало? Да не говорим у нас. Където още далеч преди спада на петролните цени започна дефлацията. Провалена начин, по който бяха наложени икономиите в Европа. И вината за това е на Германия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар