Гръцките акции спадат в трети пореден ден, след като новият премиер на страна започна курс на противопоставяне с кредиторите. Алексис Ципрас обяви, че отменя наложените като част от спасителната програма мерки за орязване на правителствените разходи, пише SkyNews.
Инвеститорите реагираха с ужас на избора на популиста Алексис Ципрас. Гръцкита акции се отправят към най-лошата си седмица от много време насам, след като неговата крайнолява партия Сириза спечели изборите в неделя.
Несигурността около изхода от преговорите с кредиторите след изборите доведе до три дни на значителни загуби за основните гръцки акции. Някои банки загубиха половината от пазарната си капитализация. Националната банка на Гърция отписва близо 30% от стойността си към 17:00 часа българско време днес.
Цената за обслужването на гръцкия дълг също така се увеличи. Доходността на 10-годишните облигации се повиши отново над 10%, тъй като инвеститорите се страхуват от нарасналата възможност за фалит на Гърция.
Премиерът заяви на първата среща с кабинета си, че коалиционното правителство ще проведе „радикална“ промяна, като няма да се откаже от поетия вече път срещу политиката на икономии.
Той заяви, че няма желание да се бори с кредиторите. Въпреки това гръцкият народ е настоял за нов фокус и той няма да цели да постигне „нереалистични излишъци“, за да обслужва огромния публичен дълг на Гърция. Тези средства са условие за спасителния план на страната на стойност 240 млрд. евро.
Ципрас обяви, че пенсиите за ниско платените държавни служители ще се повишат, а някои съкращения ще бъдат отменени. Това е част от неговия план за повишаване на заетостта. Към момента около 25% от гърците са безработни.
„Нашият приоритет е също така ново договаряне с нашите партньори, като целим да постигнем честно, изпълнимо и взаимно изгодно решение, така че страната да излезе от жестокия цикъл на огромни дългове и рецесия“, заяви той.
Близо две трети от младите хора между 18 и 26 години са без работа, а 32% от децата живеят под линията на бедността, показва скорошно изследване.
Международните кредитори на страната заявяват, че няма да опростят дълговете на страната. Въпреки това те сигнализираха, че са готови да дадат на Атина още малко време, за да изплати задълженията си.
Това повишава възможността за преговори за отлагане. Германия е особено притеснена от възможността други страни от еврозоната да се отклонят от политиката на икономии и да поставят общата валута в по-голям риск.
Гърця все още не е получила последните 7,2 млрд. долара, които са условие за продължаване на реформите. Парите бяха договорени с кредиторите от Европейския съюз (ЕС), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ).
Настояването Гърция да събере повече средства понесе нов удар. Ципрас потвърди, че планираната продажба на 30% дял в държавната Електрическа корпорация на Гърция – най-големият производител в страната, е спряна.
преди 9 години Един призрак броди из Европа призракът на комунизма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар