Германското правителство е успяло през 2014 година за първи път от 45 години да балансира бюджета на страната.
Финансовият министър Волфганг Шойбле обеща да се постигне тази цел през 2015 година и балансираният бюджет да стане норма за Германия, но е успял да изпълни целта си предсрочно.
Първоначално германското правителство беше предвидило малък бюджетен дефицит от 6,5 милиарда евро за 2014 година, но благодарение на по-високите данъчни постъпления и ниските лихви при изплащането на дълга Берлин е успял да завърши годината без нови заеми.
Финансовият министър Волфганг Шойле преследва тази цел от 15 години и успя да я достигне като Франц Йозеф Щраус, който постига този резултат за последно през 1969 г.
Заради добрите данъчни постъпления и стриктното управление на бюджета Шойбле е постигнал балансирането без да реже субсидии или да съкращава разходи.
Опозиционните партии и много икономисти вярват, че балансирането в действителност не помага на икономиката, която се нуждае от инвестиции за растеж.
По отношение на общия дълг Германия все още е над определения от Маастрихтските условия за еврозоната таван от 60% от БВП. В края на 2013 година дългът на държавата беше 2,15 трилиона евро, което е равно на 78% от БВП. Шойбле очаква дългът да бъде сведен под 60% до 2024 година.
(БНР)
преди 9 години Всички искат Германия да харчи - но тя отказва :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години интересен е аспектът върху това че той казва че не че ще намали дълга като абсолютна сума а ще го намали като процент от брутния продукт тоест ако се задържи на това ниво като сума а брутния продукт расте ще намалява процентно дългът дълг трябва да се измерва и в абсолютни числа и тогава дасе говори за намаление отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години тия какви мивки къртят.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ausgezeichnet ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар