През 2015 г. икономическият растеж в еврозоната ще се ускори до 1% вследствие на по-ниските цени на петрола и по-слабите обменни курсове, които стимулират износа. Това прогнозира икономическият екип на УниКредит Булбанк.
През третото тримесечие растежът в Европа надмина очакванията. Съвкупният брутен вътрешен продукт (БВП) на 18-членния валутен съюз се разшири с 0,2% на тримесечна и с 0,8% на годишна база. Икономическият растеж в рамките на Европейския съюз бе 0,3% и 1,3%, съответно. Според последната прогноза на Европейската комисия през 2014 г. растежът на реалния БВП в ЕС трябва да достигне 1,3%, а този в еврозоната – 0,8%.
По отношение на ръста в България главният икономист на банката Кристофор Павлов вече коментира, че очаква през 2015 г. прирастът на БВП да се запази на нивото от 1,5%, колкото се прогнозират тази година. Припомняме, че ЕК понижи оценката си за българския икономически растеж за 2014 г. до 1,2% от 1,7% и до едва 0,6% за 2015 г. от първоначалните 2 на сто.
За региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ), в който попада и България, най-характерна е необходимостта от по-силни външни стимули, смятат от кредитната институция. Според УниКредит причината е, че износът се забавя заради по-бавното възстановяване в еврозоната, слабото търсене от страна на развиващите се пазари и конфликтите в Украйна и Близкия изток.
Анализаторите очакват, че износът в световен мащаб няма да надмине увеличение от повече от 3-4% на годишна база през 2015 и 2016 г. При по-малък обем на преките чуждестранни инвестиции в региона на ЦИЕ голяма част от страните ще разчитат на фондовете на ЕС за вливане на свежи финансови потоци в икономиката.
През 2015 г. държавите от ЦИЕ могат да разчитат на по-ниските производствени разходи, по-гъвкавия пазар на труда и по-ниските данъци, за да увеличат износа си, се посочва още в анализа на УниКредит.
Една от водещите икономики в Европа, която буди опасения - Италия – ще се завърне към положителен растеж през 2015 г. след 3 поредни години на свиване на БВП. Възстановяването на икономиката ще е с едва 0,5% през 2015 г. (след очаквани -0,4% през 2014 г.) и съответно - с 1,1% през 2016 г., очакват от УниКредит.
Италианският износ ще бъде облагодетелстван от по-слабото евро и умереното възстановяване на глобалното търсене. Това ще спомогне за постепенно съживяване на инвестициите от втората половина на следващата година след възстановяване на доверието на инвеститорите, отбелязват банкерите.
По отношение на световната икономика прогнозите са САЩ да продължат да водят глобалното възстановяване с ръст от 3% през следващата година. Икономиката на САЩ нарасна неочаквано с 3,9% през третото тримесечие.
Според икономическия анализ на УниКредит една от основните характеристики на 2015 г. ще бъде силата на долара срещу повечето основни валути. Очакванията през следващата година са курсът евро/долар да се движи около 1,15. Положителни са прогнозите на банката и за ръст на акциите и умерено покачване на доходността от дългосрочните държавни облигации.
Основният риск по отношение на прогнозата на УниКредит за 2015 г. идва от конфликта между Русия и Украйна. Според банкерите предстоящите избори във Великобритания, Испания, Португалия и Гърция също ще са във фокуса на пазарното и политическото внимание.