Френският орган за защита на конкуренцията наложи глоби в размер на 951 млн. евро (1,2 млрд. долара) на някои от най-големите производители на потребителски стоки в света. Според ведомството те са фиксирали и уговаряли цените си в супермаркетите в периода между 2003 и 2006 г., съобщи Ройтерс.
Сред глобените компании са Colgate-Palmolive, Henkel, Unilever, Procter & Gamble, Reckitt Benckiser, Sara Lee, SC Johnson и Bolton Solitaire, на които е наложена глоба от 345,2 млн. евро заради фиксиране на цени на почистващи препарати.
С още 605,9 млн. евро са глобени Colgate, Henkel, Unilever, P&G, Reckitt, Sara Lee, Laboratoires Vendôme, Gillette, L'Oreal, Beiersdorf и Vania заради продуктите им за лични хигиена.
„Двете санкции са сред най-тежките, налагани до днес от комисията по конкуренцията", съобщи регулаторът, цитиран от Ройтерс. Компаниите са държали цените "изкуствено високи", което е навредило на клиентите и е "нанесло щети на икономиката", твърди още комисията. Повечето фирми са получили по две глоби, като сред засегнатите продукти са популярни марки като перилният препарат Vanish, сапуните Palmolive, шампоаните Head and Shoulders и Elseve, както и пастата за зъби Colgate.
Ръководители на фирмите са се срещали „често и тайно“ на различни места, като ресторанти, и са водели телефонни разговори, за да координират помежду си увеличенията на цените, твърди регулаторът.
Най-голямата фирма за козметика в света L'Oreal ще плати и най-голямата глоба в размер на 189,5 млн. евро. Втората по размер глоба от 172,5 млн. евро е наложена на британската Uniliver. И двете компании вече обявиха, че ще обжалват решението на френския регулатор.
Това не е първата сериозна глоба за някои от производителите. Преди три години Европейската комисия реши да наложи глоба от общо 315 млн. евро на трите водещи производителя на перилни препарати - Procter & Gamble, Unilever и Henkel. Трите компании са договаряли цените на перилните препарати в продължение на поне три години - от януари 2002 до март 2005 г. Уговарянето на цените е ставало в осем страни от общността – Белгия, Франция, Германия, Гърция, Италия, Холандия, Португалия и Испания и е касаело праховете с марките „Льо Ша е Мир“ на Henkel, „Омо“ и „Скип“ на Unilever и „Ариел“ и „Бонукс“ на Procter & Gamble.
преди 9 години A кога ще се случи и при нас?Май, задавам отговор.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар