Европейските технологични компании инвестират сериозно в научноизследователска и развойна дейност (НИРД), но с по-слабо темпо в сравнение с конкуренцията в САЩ и Япония. Това показва сравнителен анализ на Европейската комисия за инвестициите на промишлеността в НИРД, в който са включени водещите 2500 компании в света.
На тези компании се падат около 90% от общите разходи на предприятията за в научноизследователска и развойна дейност. Данните показват, че базираните в ЕС фирми (633) са инвестирали 162,4 млрд. евро през 2013 г., докато базираните в САЩ компании (804) са инвестирали 193,7 млрд. евро, а 387 японски компании — 85,6 млрд. евро.
Като цяло за 2013 г. волженията в НИРД на европейските компании се увеличили с 2,6% през 2013 г., въпреки неблагоприятните икономически условия. Отчетеният растеж обаче е по-слаб в сравнение с предходната година, когато тези инвестиции нараснаха с 6,8%. Той изостава и спрямо средното за света увеличение (4,9%). За сравнение, в САЩ ръстът на тези инвестиции е 5%, а в Япония - 5,5%.
„Въпреки трудните икономически условия компаниите в ЕС продължават да инвестират в НИРД. Това е добре, но е нужно да направим повече, за да не изоставаме от нашите конкуренти“, заяви комисарят по наука и иновации Карлош Моедаш. Той припомня, че публичните средства са ограничени, затова привличането на частни инвестиции в тази област е още по-важно. Карлош Моедаш допълва, че инвестиционният план на ЕК на стойност 315 млрд. евро ще помогне за набирането на повече частни инвестиции за по-рискови проекти, което ще бъде от полза за научноизследователската дейност в цяла Европа.
Водещи компании и сектори
Европейският автомобилен производител „Фолксваген“ е начело в световната класация за втора поредна година с общи инвестиции в НИРД от 11,7 млрд. евро (увеличение с 23,4%). Второ и трето място заемат „Самсунг“ (Южна Корея) и „Майкрософт“ (САЩ).
На автомобилния сектор, където инвестициите отново са нараснали (с 6,2%), се падат една четвърт от общите инвестиции в НИРД на обхванатите от сравнителния анализ компании. От друга страна, във високотехнологичните сектори - фармацията и производството на хардуер и технологично оборудване, се наблюдава по-слаб растеж — това намалява общото средно равнище на инвестициите в НИРД в Европа.
Топ 10 на компаниите с най-големи инвестиции в научноизследователска дейност. Източник: ЕК
Заетост
В обхванатите от анализа компании през 2013 г. са работили 48 млн. души. През последните 8 години (2005-2013 г.) заетостта в базираните в ЕС компании е нараснала с 18,2%, като този растеж се дължи най-вече на секторите с по-интензивна НИРД. Тази тенденция остава силна, въпреки слабото понижение на заетостта (с 0,6%) в компаниите от ЕС миналата година.
Тенденции
В ЕС 97% от общите инвестиции в НИРД са направени от компании, намиращи се в 10 държави. Общият резултат до голяма степен се дължи на компании, базирани в три страни: Германия, Франция и Великобритания, на които се падат повече от две трети от общите инвестиции. В Германия и Обединеното кралство инвестициите на компаниите са продължили да нарастват (съответно с 5,9% и 5,2%) над средното равнище, докато при френските компании се наблюдава спад на инвестициите в НИРД (-3,4%).
Намаляващите инвестиции в няколко големи компании в ЕС са се отразили особено силно на равнището на инвестициите в НИРД в техните страни. Такъв е случаят с Нокиа (-17,1%) или STMicroelectronics (-19,2%), които са повлияли значително на общите инвестиции във Финландия (-11,6%) и Нидерландия (-0,1%) — две от 10-те водещи страни в Европа.
Същевременно инвестициите в НИРД на компании, базирани в някои страни от ЕС, са отбелязали растеж над средния в световен мащаб — Ирландия (13,6%) и Италия (6,4%), или над средния за ЕС — Испания (4,4%).
Сравнителният анализ на ЕС за инвестициите на промишлеността в НИРД се публикува всяка година от Европейската комисия (ГД „Научни изследвания и иновации“ и Съвместния изследователски център). Анализът за 2014 г. се основава на данни за 2500 компании. В него са включени компании, които през 2013 г. са инвестирали повече от 15,5 млн. евро в НИРД. Те се намират в ЕС (633), САЩ (804), Япония (387) и други страни (676), включително Китай (199), Тайван (104), Южна Корея (80) и Швейцария (62).