Настроението за покупки продължава да владее европейските борси. След като през миналата година германският индекс DAX скочи с почти 5%, в понеделник водещият германски индекс се покачи с още 0,5% до 9 784 пункта. Френският индекс CAC 40 добавя 0,98% към стойността си до 4 389,95 пункта, докато FTSE 100 е колеблив с повишение от 0,01% до 6 751,68 пункта.
Гуверньорът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги отново подхрани в края на миналата седмица спекулациите за парични инжекции и по този начин окрили борсите.
За доброто настроение на борсата се погрижи и подобреното настроение сред германския бизнес за икономиката. Индексът на бизнес климата за ноември се увеличава от 103,2 до 104,7 пункта, както показва базираният в Мюнхен Ifo институт в проучването си сред 7000 мениджъри. Икономистите, анкетирани от Ройтерс, очакваха ново намаляване на най-важния конюнктурен барометър за Германия до 103,0 пункта. Потребителското доверие в Германия също може да се подобри – очаква се в четвъртък GfK да предостави данни за него.
Резултатите от ноемврийското проучване са доста изненадващи, имайки предвид, че страната избегна на косъм изпадането в рецесия през третото тримесечие, като икономиката ѝ се разшири с едва 0,1% между юли и септември след спад в предходното.
Експерти обаче очакват една предимно спокойна седмица за европейските борси. „Засега няма очаквания за голямо движение“, казва стратегът от NordLB Тобиас Басе. „Ефектът Драги се съдържа в курсовете. Сега, през новата седмица, някои може да потърсят печалби“, казва той.
Сред инвеститорите има равновесие в момента, счита Отмар Ланг, главен икономист на Targobank. „Факторите, които подкрепят и съответно натоварват пазарите, са изравнени“.
Положителните настроения подкрепят предимно акциите на европейските банки. В Stoxx 600 банковият сектор отчита ръст от 1,32 на сто. Така например книжата на Societe Generale са начело на EuroStoxx с ръст от 3,38 на сто, следвани от тези на Banco Santander (ръст от 2,88%), Deutsche Bank (2,61%) и BNP Paribas (ръст от 2,32 на сто).
Най-слаб сектор са акциите на компаниите, които се занимават с добив на суровини, като те отчитат спад от 0,95%. Така например книжата на Rio Tonto поевтиняват с 1,36%, тези на Glencore - с 0,71 на сто, а акциите на BHP Billiton губят 1,50% от стойността си.
Във фокуса на анализаторите са и книжата на Aviva и Friends Life. Двете британски компании са се разбрали принципно за детайлите по придобиването, които ще направят от Avivа най-големия застраховател на Великобритания с около 16 млн. клиента. Според данните Aviva предлага на акционерите на Friends Life 0,74 свои собствени акции за дял, което отговаря на над 5 млрд. паунда (6,3 млрд. евро). Life Friends ще препоръча на акционерите си да приемат офертата. Акциите на Aviva се сриват обаче с 4,27 на сто, докато тези на Friends Life поскъпват с 5,84 на сто и повеждат индекса FTSE 100.
*Актуално към 12.30 часа