В бъдеще в Германия може и да се добива газ по спорния метод хидравлично разбиване (фракинг). Под натиска на различни бизнес лидери федералното правителство смекчава плановете си за забрана на фракинга и може да разреши технологията при някои условия и в отделни случаи. Това става ясно от нов проектозакон на германското екологично министерство, до който достъп има агенция Ройтерс.
Новият закон ще вдигне летвата относно разрешителните за фракинга, заявява министърът на околната среда Барбара Хендрикс. Той ще е възможен при най-строги изисквания, като най-висок приоритет ще имат околната среда и опазването на питейната вода.
Законопроектът обаче смекчава една основна точка от насоките на законопроекта, предложен през лятото, в които фракингът беше напълно забранен до 2021 г., с изключение на проучвателни сондажи за научни цели. От новите текстове става ясно, че в изключителни случаи търговският фракинг може да бъде разрешен след успешно проведено проучване и одобрението на специална шестчленна комисия. Това обаче ще бъде възможно едва след 2019 г., тъй като дотогава ще се събира опит и ноухау чрез проучвателни сондажи.
При всички случаи обаче ще се изисква оценка на въздействието върху околната среда, която ще включва и участието на представители на обществеността. Лицензиращите органи могат да забраняват фракинга дори и при наличието на положителна оценка от учените.
Методът фракинг вече трансформира енергийния пазар в САЩ, засилвайки вътрешното предлагане на двата енергоизточника. Методиката е забранена във Франция поради екологични съображения. Във Великобритания методът е разрешен, но има строги изисквания от гледна точка на екологията и безопасността. След мащабни протести и българският парламент също наложи забрана за добив чрез този метод.
Но германската индустрия се притеснява, че нейната конкурентоспособност страда заради растящите цени на енергията в страната в сравнение с по-ниските цени в САЩ, които се наблюдават след бума на фракинга там.
Първите спекулации за възможните промени във федералната република се появиха през лятото, когато Financial Times писа, че Германия ще вдигне забраната за добив на шистов газ чрез фракинг през 2015 г., за да намали газовата си зависимост от Русия.
От опасения за сигурност преди всичко за подпочвените води новите текстове ограничават добива до дълбочина до 3000 м, до които биха могли да бъдат застрашени подпочвените води и питейната вода.
Позволен обаче остава преди всичко действащият в провинция Долна Саксония конвенционален фракинг в много дълбоки пластове, като пясъчници. За него и в бъдеще не трябва да се изисква ОВОС. Освен това ще бъде разрешено на провинциите да приемат допълнителни правила.
Засега е известно, че Германия притежава около 2,3 трлн. куб. метра шистов газ, а годишното потребление възлиза на около 80 млн. куб. метра. Различни проучвания сочат, че при достигане на максималния добив на шистов газ страната ще удовлетворява 35 на 100 от потребностите си от газ по този начин. В момента страната задоволява сама около 10% от нуждите си на газ. Заради несигурния метод и дебатите за фракинг методите в САЩ обаче през последните години властите почти не разрешаваха нови сондажи.
Wall Street Journal подчертава, че в Германия се използва фракинг от 60-те години на миналия век, за да се максимизират добивите от конвенционалните залежи на синьо гориво. Германците обаче нееднократно са изразявали опасенията си за евентуално замърсяване на водите заради разработването на неконвенционални въглеводороди.
В края на миналата година двете големи коалиционни партии - Християндемократите на канцлера Ангела Меркел и социалдемократите, се споразумяха да наложат мораториум върху хидравличното разбиване за добив на шистов газ.
През лятото на 2014 г. обаче тогавашният еврокомисар по енергетиката Гюнтер Йотингер препоръчва на страната да не се отказва от добива на шистов газ. И преди Йотингер е предупреждавал Берлин да не изключва възможностите за добив на шистов газ.
Еврокомисарят винаги е изтъквал, че добивът на шистов газ може да намали зависимостта на Германия и Европа от доставките на руско синьо гориво, припомня euractiv.com. Според него Европа може да задоволява една десета от енергийните си нужди чрез фракинг на шистов газ, ако преодолее опасенията си.
преди 9 години Петата колона на шистаците ще се бори до последно за фракинга, докато не остане и природа в България. На шистаците не им пука, ще си харчат спечелените пари и ще живеят в чисти, оградени от простосмъртните райони, ще хапват чисти храни, ще пият чиста вода, а на петата им колона ще оставят да сърбат супата забъркана с отровна водичка, да подсмърчат и да гледат заедно с останалите през оградата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Петата колона на Газпром в България ще се бори до последно срещу фракинга.Докато остане само природа в България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Въпросът е, как ще се живее от тук и след подобен род унищожително въздействие върху природата.Но за пари....,да те са важните.От тях ще пием чиста вода,от тях ще вдишваме чист въздух,от тях ще хрупаме нужната ни храна,нали паричко(хартишко)? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Пък и както съм писал и преди, фракингът не е проблем само на една държава, защото водата не я интересуват измислените ни граници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Все повече се убеждавам, че трябва да се провеждат референдуми по доста въпроси. Какво значи "Правителството реши"? Референдум с мнозинство от 75% и тогава ще решава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Колкото вПолша, толкова ив ГерманияДали и инвесторът не е на хранилката на една американска фондация та е толкова правоверен русофоб отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Колкото повече се запича конфликтът на САЩ и Англия с Русия, толкова по-явно ще става, че Германия нито е, нито е била суверенна държава след 1945 г. Просто до сега не беше се налагало грубо да й се напомня този факт! хехе!Така, че не само фракинг, но и всякакъв друг селф-фъкинг ще прилага Германия, ако се наложи ... хахаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Германците са бедни и немогат да минат без шистов газ, но България е богата държава и може спокойно да купува дори със 100 долара надценка руски газ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години метода е спорен само за платените екоактивисти, за другите е ясно че не е чак толкова спорен :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ще разрешат, де ще ходят. И ядрени мощности ще строят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар