Европейските акции поскъпнаха рязко в петък, след като централните банки попаднаха във фокуса на инвеститорите. Японската централна банка увеличи целта си за увеличаване на монетарната база, а Английската централна банка (АЦБ) представи нови по-сурови изисквания относно ливъриджа на банките, пише CNBC.
Общоевропейският индекс FTSEurofirst 300 затвори с ръст от 1,84% до 1 351,96 пункта. В Лондон FTSE 100 се повиши с 1,28% за деня и с 1,55% за месеца до 6 546,47 пункта. Германският DAX увеличи стойността си с 2,33% за деня и с 1,43% за месец октомври до 9 326,87 пункта.
Във Франция САС 40 се повиши с 2,22% в петък, но е надолу с 0,23% за месеца, до 4 233,09 пункта. Испанският борсов индекс IBEX 35 финишира с ръст от 2,09 на сто до 10 477,80 пункта, като за октомври прибавя само 0,57% към стойността си.
По-рано през деня АЦБ обяви, че може да изисква от банките да поддържат по-висок коефициент на ливъридж с цел да посрещат и преодоляват по-лесно бъдещи пазарни шокове. Трезорите ще трябва до 2019 г. да изпълнят изискването. Срокът е по-дълъг от първоначалния, с което банковите акции поскъпнаха.
Цената на книжата на Barclays скочи с 8,2%, а тези на Royal Bank of Scotland (RBS) – с 6,21%. От своя страна RBS се върна към печалбата след три години на загуби. Трезорът спечели 896 млн. лири през периода юли-септември след загубата от 828 млн. лири, реализирана преди година. Печалбата преди данъци възлиза на 1,27 млрд. лири след загубата от 634 млн. лири преди година. Британската банка с държавно участие заделя и 400 млн. лири (693 млн. долара) за евентуално споразумение по обвиненията в манипулиране на форекс пазара.
Най-голямата банка във Франция - BNP Paribas, увеличава нетната си печалба с 11% на годишна база през третото тримесечие. По-високите приходи от търговия с финансови инструменти с фиксиран доход и международните операции по банкиране на дребно подкрепят финансовия резултат през периода. След новините акциите поскъпнаха с 3,46%.
Оптимизмът около BNP Paribas се прехвърли и върху други банки. Акциите на Credit Agricole поскъпнаха с 1,72 на сто, а тези на АХА – с 3 на сто.
В Италия търговията с акции на Monte dei Paschi di Siena бе спряна. Те поевтиняха с 2,8%. Инвеститорите продължават да се притесняват относно това как банката ще запълни капиталовия недостиг след резултатите от стрес тестовете на ЕЦБ.
Книжата на друга италианска банка, която също не издържа тестовете - Banca Crige, поевтиняха с 2,4 на сто преди търговията с тях да бъде прекратена. И двете банки са сред деветте италиански кредитни институции, които не преминаха изпитите на ЕЦБ.
Икономическите данни от Стария континент показват, че инфлацията през октомври се повишава минимално до 0,4% на годишна база от септемврийските 0,3 на сто. Анализаторите приемат покачването на индекса на потребителските цени като глътка въздух за ЕЦБ.
Равнището на безработицата в еврозоната остава без промяна през септември - на ниво от 11,5%, добавяйки допълнителна доза загриженост, че застоят в икономиката би могъл да доведе до изпадане в рецесия. Детайлната разбивка на безработицата в различните държави варира в широки граници, като най-ниските нива са в Австрия и Германия, а най-високи – в Гърция и Испания.
Във Франция през септември производствените цени растат с 0,5% на месечна, но намаляват с 1,4% на годишна база. Освен това разходите на домакинствата се свиват с 0,8% през септември спрямо август.
Продажбите на дребно в Германия се свиват повече от очакваното през септември на месечна база, отчитайки най-високия си месечен спад от май 2007 г. Оборотът в търговията на дребно в най-голямата европейска икономика намалява с 3,2% в реално изражение през деветия месец от годината спрямо ревизиран надолу ръст от 1,5% през август. Анализаторите очакваха доста по-умерен спад от 0,9 на сто.