Германският институт за икономически изследвания (Deutsche Institut für Wirtschaftsforschung – DIW) разкритикува плана на германското правителство за нулев дълг през 2015 г., тъй като според него инвестициите в инфраструктури могат да помогнат за укрепване на растежа, предаде DPA.
Според ръководителя на института Марсел Фрацшер нулевият дълг е "фатален сигнал" за германските компании и европейските съседи.
Канцлерът Ангела Меркел е под натиск от собствената си управляваща коалиция да се откаже от плановете за балансиран бюджет догодина без нов дълг, за да се помогне за укрепването на най-голямата европейска икономика на фона на опасенията, че тя може отново да забави растежа си.
"Произвеждаме по-малко, отколкото можем в действителност, и имаме инвестиционен недостиг", посочва Фрацшер пред германското издание WirtschaftsWoche. Според него федералното правителство трябва да инвестира 15 до 20 млрд. евро, без да прехвърли тавана на дълга, пише БТА.
Вместо очакваните по-рано 1,8% растеж, сега правителството очаква увеличение на брутния вътрешен продукт (БВП) с 1,2 на сто тази година, тъй като еврозоната спъва икономиката, а световното напрежение помрачава икономическите перспективи.
Освен това правителството рязко преразгледа към понижение очакванията си за растежа догодина до 1,3% вместо прогнозираните допреди шест месеца 2 на сто. Новия план без заем ще бъде първият балансиран бюджет на Германия от 1969 г.
Освен това Германия е призовавана от европейските си съюзници като Франция и Италия да се откаже от твърдия стремеж за бързи фискални реформи, за да се даде възможност за растеж и изваждане на 18-членната зона от стагнацията.