Водещият борсов индекс в Германия – DAX, навлезе в период на корекция. На 6 август бенчмаркът затвори при 9 030,72 пункта – или с 10,15% под най-високата му стойност, отчетена на 20 юни. Анализаторите обвиняват влошаващата се ситуация в Украйна и разочароващите данни за германската икономика, пише CNBC.
В следобедната търговия вчера DAX донякъде възстанови изгубеното, достигайки 9 103,28 пункта, но в крайна сметка затвори с дневен спад от 0,65%. В сутрешната търговия днес индексът губи 0,2%.
Разпродажбите дойдоха и след публикуваните данни, предполагащи, че германската икономика губи инерция. Промишлените поръчки в Германия спаднаха с повече от очакваното и с най-много от повече от 2,5 години– сигнал, че геополитическото напрежение с Русия оставя своя отпечатък върху най-голямата икономика в Европа.
През юни поръчките са се понижили на месечна сезонно изгладена база с 3,2%. През май пък спаднаха с ревизираните 1,6%, сочат данните на Министерството на икономиката на Германия. Поръчките за износ се понижават с 4,1% за месец. От ведомството посочват, че „най-вече геополитическите събития и рискове допринесоха за спада на поръчките“.
Опасенията за руска инвазия в Украйна се увеличиха заради новините, че Москва е разположила хиляди войници по руско-украинската граница. След новините индексите в Европа и САЩ се понижиха, а благородните метали поскъпнаха.
Според анализатори, цитирани от CNBC, разпродажбите са разкрили великолепна възможност за търсещите печалби инвеститори да купят евтини акции.
„Няма съмнение, че пазарите се вълнуват, но е важно да запомним, че само във времена като тези можете да закупите предпочитаните от вас акции евтино“, коментира Наим Аслам, главен пазарен стратег в AvaTrade.
За спада на DAX в сряда допринесе Deutsche Telekom, чиито книжа поевтиняха с 3%, след като Sprint се отказа да преследва сделката за T-Mobile U.S. поради регулаторни пречки.
Инвеститорите сега се опасяват, че в следващите седмици DAX може да отстъпи още и да достигне най-ниското си ниво от март, а именно 8 913 пункта.
Същевременно вчера доходността по 10-годишните германски държавни облигации слезе до 1,096% - най-ниското ниво за повече от 20 години, преди отново да се покачи до 1,103% в следобедната търговия. На германските държавни ценни книжа също се гледа като на актив-убежище във времена на риск, подобно на американските 10-годишни облигации.