България остава на второ място в Европейския съюз (ЕС) по най-нисък държавен дълг, макар че тенденцията е за плавен ръст, сочат данни на европейската статистическа служба Евростат.
Към края на първото тримесечие дългът на България се е увеличил с 1,4 пр. пункта спрямо предходното тримесечие и с 2,3 пр. пункта на годишна база до 20,3% от брутния вътрешен продукт (БВП), показват данните на Евростат.
През предходното тримесечие и година по-рано дългът е бил съответно 18,9% и 18% от БВП.
Средно за ЕС правителственият дълг се е увеличил до 88% от БВП през първите три месеца на годината спрямо 87,2% през последните три месеца на миналата година и 86,2% година по-рано.
За еврозоната държавният дълг се е увеличил до 93,9% от БВП през първото тримесечие от 92,7% през последното тримесечие на миналата година и 92,5% година по-рано.
От държавите в ЕС Естония е с най-нисък дълг – 10 на сто от БВП. Люксембург е на третата позиция след нас с 22,8%.
Най-висок към края на първото тримесечие е дългът на Гърция – над 174% от БВП, следвана от Италия – 135,6%, и Португалия – почти 133%.
В сравнение с последните три месеца на 2013 г. ръст на дълга е отчетен в 19 държави от ЕС. В шест – Полша, Германия, Гърция, Чехия, Люксембург и Дания, е регистриран спад, а в Естония е останал без промяна.
Най-силно увеличение за периода е отчетено в Словения – 7 пр. пункта, Унгария – 5 пр. пункта, Белгия и Португалия – по почти 4 пр. пункта, а най-голямо намаление – в Полша (-7,6 пр. пункта), Германия (-1,1 пр. пункта) и Гърция (-1 пр. пункт).
В сравнение с първите три месеца на миналата година в 16 държави от ЕС се отчита ръст на дълга, а в 10 – спад.
Най-силно увеличение за периода е отчетено в Кипър – близо 25 пр. пункта, Словения – почти 24 пр. пункта, Гърция – почти 14 пр. пункта, и Хърватия – близо 10 пр. пункта, а най-голямо намаление – в Полша (-7,7 пр. пункта), в Германия (-3,2 пр. пункта) и Чехия (-2,2 пр. пункта).
преди 10 години Това скоро ще го променят:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар