Имигрантите в ЕС носят полза, а не щети. Това сочат изводите от ново изследване, изготвено от университета във Флоренция и представено днес от Европейската комисия, съобщават от БТА.
През миналата година България и Швеция са били подложени на най-значим имигрантски натиск, сочат данните.
Докладът цели да обори осем най-разпространени стереотипа в отношението към имиграцията в ЕС.
Сред тях са твърденията, че чужденците изземат работни места от местните хора, повишават равнището на безработицата и са нискообразовани.
Статистическите данни показват, че в последните петнайсетина години имигрантите не отнемат работни места от местните хора, защото се заемат с дейност, отбягвана от европейците кореняци. Именно затова присъствието на имигрантите в дадена държава не повишава безработицата, а тъкмо обратното - намалява я, доказва още изследването.
От проучването става ясно още, че имигрантите предварително избират да се насочат към държави с ниска безработица, тъй като целта им е да намерят работа.
За образованието се отчита, че по-ниско грамотните не дължат слабото си обучение на произхода си, а на равнището на училището, което са посещавали.
„Предразсъдъците към имигрантите и към чужденците, търсещи убежище в ЕС, дава тласък на популистките и националистическите партии“, заяви еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом.
Имиграцията е много чувствителен въпрос, каза още тя. По нейните думи последиците от заклеймяването на имигрантите в ЕС водят до нежелани политически и икономически ефекти.