IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германия прави още една крачка към въвеждането на двойно гражданство

Децата на имигранти ще могат да притежават два паспорта, но ако докажат, че са живели в Германия в продължение на най-малко 6 години или са учили 6 години

20:45 | 04.07.14 г.
Германия прави още една крачка към въвеждането на двойно гражданство

Долната камара на германския Парламент прие новите закони, които облекчават правилата за гражданството, съобщава онлайн изданието euractiv.com.

Това ще позволи на германци, които имат чуждестранен произход, да притежават два паспорта – ход, който е от полза най-вече на многобройната турска общност в страната.

Досега децата на имигранти от държави, които не са членки на Европейския съюз (ЕС), трябваше да на 23-годишна възраст дали искат германско гражданство, или ще бъдат граждани на страната на произход на родителите.

Невъзможността да имат двойно гражданство отдавна дразнеше милионната турска общност в Германия. Около половината от турските имигранти в най-голямата европейска икономика имат германски паспорти.

Със законодателните промени обаче се дава възможност на младите хора да притежават два паспорта, ако докажат, че са живели в Германия в продължение на най-малко осем години или са учили в страната в продължение на шест години и са преминали необходимите зрелостни изпити.

Турските лидери разкритикуваха новия закон, защото той се отнася само за младежи и не обхваща по-възрастните хора, много от които са прекарали десетилетия в Германия.

Законопроектът за двойното гражданство беше едно от условията на левоцентристката Социалдемократическа партия (SPD) за участие в управляващата коалиция на Ангела Меркел, припомня изданието. Консерваторите същевременно се противопоставяха на двойното гражданство с мотива, че е невъзможно хората да са лоялни на две страни едновременно.

В Европейския съюз (ЕС) няма общи правила по отношение на двойното гражданство. Повечето страни от ЕС го позволяват, като Чехия, Дания, Естония, Полша, Словакия, Литва и Холандия са въвели някои ограничения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:07 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още