Пазарните, банковите и застрахователните регулатори в Европейския съюз (ЕС) ще могат да се финансират чрез директен данък, заплащан от финансовия сектор, посочва се в доклад на Европейската комисия (ЕК), с който Ройтерс разполага.
В момента Комисията прави преглед на дейността на регулаторите, които създаде през 2011 г., за да осъществяват по-тесен надзор върху банките, застрахователните компании и пазарите след кризата през 2007-2009 г., припомня информационната агенция.
Досега трите организации - Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA), Европейският банков орган (EBA) и Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA), получаваха 60% от финансирането от националните надзорни органи, а останалите 40% - от централния бюджет на Европейския съюз (ЕС).
„Комисията счита, че следва да се предвиди преразглеждане на съществуващия модел на финансиране, в идеалния случай да се премахнат вноските от ЕС и националните вноски“, посочва се в доклада.
В документа се обяснява, че Брюксел ще започне подготвителна работа, за да се определи при какви условия и допълнителни стъпки регулаторите могат да бъдат напълно самостоятелно финансирани от сектора на финансовите услуги.
Персоналът и бюджетите на трите институции са скромни в сравнение с регулаторните органи в по-големите страни-членки, например – Великобритания, допълва агенцията.
Държавите-членки биха могли да приветстват преминаването към модел на финансиране с участието само на частния финансов сектор.
В документа се разглеждат и възможностите за удължаване на правомощията на трите институции. В доклада на Европейската комисия, който се очаква да бъде публикуван през следващите месеци, се посочва още, че регулаторите се представят добре, но трябва да дадат по-висок приоритет на защитата на потребителите и инвеститорите.