След напускането на международната спасителна програма Португалия ще остане десетилетия под строгия надзор на кредиторите си.
Страната ще остане под фискален надзор още 30 години, въпреки че миналия месец излезе от международната спасителна програма и се придържа към исканията на ЕС за борба с кризата в еврозоната, предаде DPA.
Европейският механизъм за финансова стабилност, който отговаряше за спасяването на Португалия през 2011 година, ще продължи да следи финансовата ситуация в страната, докато Лисабон не изплати напълно спасителните си заеми, пише днес испанският вестник Público.
Това не се очаква да стане преди 2045 година.
Европейската комисия ще следи финансите на Португалия до 2037 г., когато се очаква страната да изплати 75% от кредитите си, а Международният валутен фонд (МВФ) - до 2021 година.
Със системата за наблюдение международните кредитори искат да бъдат сигурни, че възможните рискове при връщането на заемите ще бъдат забелязани своевременно. Припомняме, че през май 2014 г. официално бе сложен край на спасителната програма за 78 млрд. долара, изготвена от ЕС и МВФ през 2011 година за почти фалиралата страна.
Португалският бюджет е в много по-добро състояние, а лихвите по облигациите бележат осемгодишен минимум. По данни на Público до този момент Лисабон изплаща само лихвите по кредита. Същественото връщане на парите ще започне през 2023 г.