Европейската комисия (ЕК) е поискала днес от Украйна да повиши газовите си запаси от 13,5 до 20 млрд. куб. м преди края на лятото и ще разгледа в петък рисковете от нарушаване на газоподаването за Европейския съюз (ЕС), предаде Франс прес, като цитира Сабине Бергер, говорителка на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер.
Руският газов гигант Газпром реши днес да въведе режим на предплащане за доставките на руски газ за Украйна. За да се гарантира сигурност на доставките на руски газ, купуван от ЕС, украинските резерви би трябвало да бъдат между 18 и 20 млрд. куб. м, а нивото им към момента е 13,5 куб. м, обясни Сабине Бергер, цитирана от БТА.
Украйна трябва да попълни запасите си преди края на лятото, допълни тя.
Украйна е потребила 50 млрд. куб. м синьо гориво през 2013 г., като 30 млрд куб. м от тях са купени от Газпром. Страната произвежда 20 млрд. куб. м газ годишно, припомня Франс прес.
Газпром обясни по-рано днес, че решението за предплащането е взето поради хронично неплащане от Нафтогаз. Просрочените задължения на компанията за доставения руски газ възлизат на 4,458 милиарда долара. От тях 1,451 милиарда долара са за ноември и декември, а 3,007 милиарда долара - за април и май тази година.
Според предварителната сметка за юни плащане от украинска страна също не е постъпвало. От днес Нафтогаз Украйна ще получава руски газ само при платени обеми, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Резервите на ЕС
ЕС е осигурил близо две трети от газовите си запаси за зимата, но някои страни като Унгария, Франция и Хърватия имат по-малки резерви, според данни на асоциацията на европейските газовите оператори, цитирани от Франс прес.
Според актуализираните всекидневни данни на Газова инфраструктура на Европа (Gas Infrastructure Europe - GIE) ЕС разполага със запаси в обем от 51,912 млрд. куб. м газ, което е "малко по-високо спрямо предишни години", според Газова инфраструктура Европа.
Някои страни в по-голяма степен са изложени на рисковете от нарушаване на снабдяването с газ, като Унгария, чийто резерви са на равнище от 1,605 млрд. куб. м, Франция с 5,654 млрд. куб. м и Хърватия с 282 млн. куб. м.
Газовите резерви се трупат всяка година между първи април и първи ноември - период, в който потреблението е по-слабо. Те позволяват да се изгладят сезонните различия в потреблението и да се решат евентуални проблеми със снабдяването, като сегашната украинска криза, допълва информационната агенция.
Европа доставя през територията на Украйна около 15 на сто от синьото гориво, коет опотребява. Междувременно Сабине Бергер посочи, че ЕК не разполага с официална информация от Русия за възможно прекъсване на газовите доставки.
Бергер изрази надежда, че тристранните преговори във формат Киев-Москва-Брюксел по газовия спор между Украйна и Русия ще продължат, макар и да няма насрочена нова дата.
преди 10 години Eдно е да искаш, друго е да можеш и трето е да го направиш, са казали хората! отговор Сигнализирай за неуместен коментар