Турската държавна петролна и газова компания Turkiye Petrolleri AO (TPAO) ще подпише споразумение за увеличаването на дела си в проекта за добив на газ от находището Шах Дениз в Каспийския регион, предаде Bloomberg, позовавайки се на източници от Азербайджан, където се намира находището.
TPAO ще увеличи дела си от 9 до 19%, поясни турският министър на енергетиката Танер Йълдъз. Договорът ще бъде подписан в Истанбул от Йълдъз и Вакив Алиев от азерската компания Socar в присъствието на турския премиер Реджеп Тайип Ердоган.
Освен това също в петък ще бъде подписано и споразумението за увеличаване на турския дял в проекта за Трансанадолския газопровод (ТАНАП), начело на който е BP Plc. Турция ще увеличи участието си от 20 на 30%.
Преди дни консорциумът за разработка на находището Шах Дениз подписа договор със съвместното предприятие Saipem/Azfen за изпълнението на строителните дейности в рамките на разширяването на Южнокавказкия газпровод. Общата стойност на проекта възлиза на 735 млн. долара. Дейностите ще започнат през януари 2015 г.
Турция се стреми да разнообрази доставките на газ от Русия и Иран, като през миналата година вносът от тези две страни възлиза на повече от половината от общия внос на газ в страната. Газопроводът от Азербайджан и други каспийски проекти предлагат и на страните от Европейския съюз шанса да намалят зависимостта си от Русия, на фона на опасенията, че кризата в Украйна може да повлияе на енергийните доставки.
Засега не е ясно колко ще плати турската компания за увеличението на дела си и от кого ще бъдат придобити допълнителните акции. Заинтересованите страни в Шах Дениз са френската Total SA, Statoil SA от Норвегия и руската „Лукойл“.
През декември Statoil продаде 10%-ен дял в Шах Дениз на Socar и BP за 1,45 млрд. долара.


“Свободата няма посока”: 33 творци откриват сборна изложба във Варна
Къде и как да изхвърлим разделно отпадъците си във Варна?
Между 50 и 500 лева: Колко харчим за коледна украса?
Общинските съветници, съдени с Коцев, искат преразглеждане на мерките им за неотклонение
До края на тази година трябва да бъде възложено техническо обследване на Аспаруховия мост
БАН през 2025 г.: Овладей енергията на звездите и предскажи гнева на земята
Младите се лъжат, че контролират информацията. Залагат и губят всичко
Blackrock смята, че 2026г ще е година на диференциация
Миран от Фед каза, че инфлацията е близо до целта
ЕС затяга санкциите срещу Беларус след хода на САЩ да привлече Минск
Полицаи получиха "умни" очила за борба с нарушители
ID. Polo - избор от 4 двигателя и цена под 25 000 евро
Audi възражда легенда от 90-те години
Топ 10 на най-бавните коли от 0 до 100 км/ч
Maserati се отказа от 4-цилиндровия си мотор
"Алфа Рисърч": ГЕРБ остават първа политическа с 21%, ИТН няма да влязат в НС
Наднорменото тегло е болест: Има възможности за лечение
В Одрин се оплакват от фалшиви 50 лв., използвани от български туристи
Терзиев: СОС да възложи на Световната банка анализ на "Топлофикация - София"
38-годишен затворник почина в линейката, разследват причините