„Изборите за пореден път доказаха разнообразието в Европа. И резултатите са наистина доста различни - в някои страни има ръст на доверието към проевропейските сили, а в други скептиците са във възход. Едва ли е изненадващо, че гласовете на еврокритичните представители се увеличават в петата година от началото на еврокризата“, казва в интервю за германския всекидневник Die Welt Кристалина Георгиева, българският еврокомисар за хуманитарна помощ и гражданска защита.
Все пак тя отчита, че в бъдещия парламент на ЕС ще има ясно изразено мнозинство на онези, които се застъпват за по-силна Европа и искат да се възползват от нея. „Имаме шанс в глобалната конкуренция, само ако действаме като един затворен пазар с 500 млн. граждани и потребители“, казва Георгиева.
„Но ние трябва да видим какви са причините за ръста на подкрепата към еврокритиците. Да вземем за пример моята родна страна България. ЕС е най-доброто нещо, което можеше да ни се случи. Но времето, по което се случи, е лошо, защото когато се присъединихме, еврозоната изпадна в криза. Последствията от тази криза все още се усещат и днес, но те не трябва да определят нашето бъдеще. Ако искаме да се преодолеят проблемите, ние трябва да засилим отново икономиката, така че всички да спечелим. На ЕС се падат 23% от световния икономически продукт. Ние не трябва да забравяме това, а напротив - да бъдем горди. Най-добрият начин, по който може да се убеди обществеността за необходимостта от ЕС, е ние да направим ползата ясно видима за нея. Трябва да си възвърнем вярата в себе си. Ако ние самите не вярваме в себе си, тогава кой трябва да го направи?“, казва още Георгиева.
По думите ѝ трудността е именно в това, икономическият успех да стане забележим от всички. В момента ЕС не успява в това отношение, като преди всичко младите хора страдат от високата безработица. „Ние не преживяваме лесно време, но както националните правителства, така и лидерите на ЕС правят всичко възможно за подобряване на икономическата ситуация. Политиците трябва да намерят решения на съществуващите проблеми - и след това да информират гражданите за техните усилия“.
Според еврокомисаря най-големите предизвикателства са именно в икономическата сфера. Светът просперира все повече, световният БВП продължава да расте дори по време на криза. В същото време обаче светът е все по-нееднороден. Съществуващият ред е заплашен от промените в климата, етнически и религиозни конфликти. Това са трансгранични конфликти, които не могат да се решат от само една държава - и техните последици ни засягат пряко, като например потокът от бежанци от Сирия. По думите на Георгиева нашата солидарност трябва да се разраства, а не да намалява. „Ние трябва да решаваме навреме конфликтите там, където те се появят, така че да не ни се налага след това да се справяме с последствията от тях“.
Георгиева обяснява ниската избирателна активност в Източна Европа въпреки кризата в Украйна с факта, че избирателите не намират пряка връзка между общата външна политика и стабилността в съседните страни. Предизборната кампания във всяка страна се е основавала в голяма степен на националните въпроси, смята тя.
„Формирането на европейската идентичност все още се нуждае от време – то не може да се случи за една нощ. Част от проблема е, че Европа твърде скромно третира своите успехи. Най-добрият начин за спечелване на евроскептиците е да се отбележат осезаемите ползи - Европа носи работни места, мир и възможности за развитие за всички.
Запитана дали е лесно да си еврокомисар от България и дали няма комисари от първа и втора категория, Георгиева отговаря, че чувства, че нейното мнение значи нещо в Брюксел.
„Но аз съм свикнала като жена, а освен това като българка, да работя двойно и тройно по-усърдно за успеха“. България е новодошла страна в ЕС, тя е и сред най-бедните в общността. На при по-внимателно вглеждане става ясно, че по-голямата част от българските емигранти са добре обучени професионалисти и академици, а не „социални туристи“. Това е лошо за България, но е доста добре за Европа, заключава Георгиева.
преди 9 години За какви и за кои академици става въпрос. На повечето от тези самозванци ако им се направи един елементарен IQ тест сигурно няма да покрият и ниво начална научна грамотност.Това, че някой се е изчукал на заден ход с корумпираните си началници изобщо не означава, че е станал някак си някакъв академик и че е вече на някакво ниво. Всички академици в BG следва да докажат, че изобщо знаят нещо и имат някакви академични способности ... различни от схемите за корупция, на базата на които са се издигали в кариерата досега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години АДМИРАЦИИ......!!!!!..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Говори като стар "комунист" номенклатурчик... просто жалка работа... нямам думи. Само бих я попитал... а в този продукт ще включим ли наркотиците и проституцията... или все още няма да ги включваме?! А финансовите измами, ще ги включим ли... и тях със знак + . Важното е цифрите да са големи за да ни помпат самочувствието. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Още една жена на която и куца икономиката и финансите.Къв ти затворен пазар като целта на всеки производител е да продава нявсякъде където може било то в ЕС и извън на ЕС.Силното евро пречи на износа на ЕС но доста фирми все още изнасят сносно.Говори доста глупости......гледах я онзи ден по Euronews. Английския също не струва.Като цяло не ги разбира работите. Но пък не е единствената..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Още една жена на която и куца икономиката и финансите.Къв ти затворен пазар като целта на всеки производител е да продава нявсякъде където може било то в ЕС и извън на ЕС.Силното евро пречи на износа на ЕС но доста фирми все още изнасят сносно.Говори доста глупости......гледах я онзи ден по Euronews. Английския също не струва.Като цяло не ги разбира работите. Но пък не е единствената..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Приятели,Тоталната война на САЩ срещу ЕС, се води нормално кърваво 1. Началото: - Агресия на САЩ срещу ЕС и еврото започна с банковите кризи в южно-европейските държави предизвикани от ЦРУ- Отказ на САЩ да подпишат търговско споразумение с ЕС.2. Съпровождащи операции срещу икономическата периферия на ЕС:- Садам и Кадафи обявиха, че ще продава нефт срещу евро и ги убиха- Арабската пролет - Сирия- Украйна - Диалогът за Единна Украйна, между Е.С., Украйна и Русия, закъсня поради намесата на ЦРУ и сега процесите водят към остра конфронтация и Конфедерация Украйна.3 Ескалация- Ще следват икономически санкции срещу Русия, пряко подкопаващи икономиката на ЕС. Освирепяване на войните в Северна Африка, Сирия и Украйна. Изнудване на слабоволевите съюзници на САЩ да се намесят косвено, а след провокации в стил Ото Скорцени и пряко във войните4. Последващи дийствия - Американска окупация на държавите граничещи с Русия и Северна Африка5. Крайна цел:- Пълен икономическа, политическа и финансова изолация и колапс на ЕС!!!Спасението за Европа- След 25 май левите и демократични сили в Европа ще имат превес над либералите-американофили и ЕС ще се върне към целите си:- Икономика 1- Валута 1А САЩ ще духат супата, а Русия, май, ПАК ЩЕ СПАСИ Европа, ОТ ФАШИЗМА.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години 500 мил.??Нали шеха да праят общ пазар със щатите, да не се стреснах нещо? отговор Сигнализирай за неуместен коментар