Според вицепрезидента на ЕЦБ Витор Констанцио каквито и мерки да предприеме Европейската централна банка (ЕЦБ) през юни, те ще се допълват взаимно, пише Bloomberg.
„Ако бъде приет пакет от мерки, а това предстои да бъде решено следващата седмица, то всяка една мярка ще бъде насочена в една и съща посока“, каза вицепрезидентът на финансовата институция. „Най-голямото притеснение, което имаме като централни банкери, е рискът един по-продължителен период на слаб растеж и ниска инфлация да породи рискове от всякакъв тип.“
Възстановяването в 18-членния валутен блок не успява да набере скорост на фона на слабите ценови движения и кредитна активност. В продължение на две години банковото кредитиране се свива, което поставя президентът на ЕЦБ Марио Драги под допълнителен натиск за вземане на решение дали да разхлаби паричната политика още с цел борба с ниската инфлация. Показателят е по-малко от половината от официално заложената цел от 2 на сто от октомври 2013 г. насам.
Изпълнителният съвет (ИС) на ЕЦБ се събира във Франкфурт на 5 юни, за да определи курса на монетарната политика – само четири седмици, след като Драги каза, че банкерите „не са удовлетворени“ от перспективите пред инфлацията и са „готови на действия“ на следващото си заседание.
Членът на ИС Ив Мерш каза вчера в Токио, че централната банка работи върху пакет от мерки, измежду които и въвеждането на отрицателни депозитни лихви за пръв път.
„Дадохме да се разбере, че сме готови да действаме както чрез традиционните, така и чрез неконвенционалните мерки“, сподели Мерш пред репортери. „Освен това разширяваме обхвата на инструментите си. Изводите ще представим на Изпълнителния съвет.“
От своя страна Витор Констанцио заяви, че проверките на ЕЦБ за качеството на активите на банките в еврозоната ще разхлабят кредитните изисквания. Същевременно увеличаващите се провизии за лоши кредити са навредили на рентабилността на банките. В тази връзка той увери, че щом проверките приключат, банките ще подобрят печалбите си.
Банковото кредитиране показва признаци на подобрение. Предлагането на кредит за компаниите и домакинствата се увеличи с 0,2% през април спрямо март. Годишният растеж се забави до 1,8% през четвъртия месец спрямо 2,2% през предходния.
„През следващата година банките ще бъдат много по-добре подготвени за финансирането на икономическото възстановяване в Европа“, категоричен е Констанцио. „Оценката на текущото състояние на финансовата стабилност е, че тя се подобрява. Тя не представлява загриженост.“
Същевременно поредното предизвикателство пред Марио Драги и членовете на ИС на ЕЦБ са последните данни за паричното предлагане. Растежът на широкия паричен агрегат М3 в 18-членния валутен съюз е продължил да се понижава през април, достигайки 0,8% след ръстовете от 1% през март и 1,3% през февруари.