IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Властовите игри на Путин торпилираха европейското обединение

По отношение на кризата в Украйна ЕС е „като сомнамбул" и "е брутално наивен", твърди експерт

09:43 | 03.05.14 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Путин се радва на широка подкрепа в Русия. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Путин се радва на широка подкрепа в Русия. Снимка: Ройтерс

Готовността на Русия да използва в предишните конфликти с Украйна газа като политическо оръжие вече намали пазарния дял на руския газ в Европа. Някои експерти очакват тази тенденция да продължи, тъй като и европейските потребители на газ все повече осъзнават колко рискована е зависимостта от един-единствен доставчик.

Като цяло икономиката на Русия страда при изтичане на капитали, което се отрази негативно на рублата и вдигна лихвите нагоре. Фондовият пазар в Москва също започна да се клати.

Геополитическите размирици може да накарат някои чужди компании да стоят настрана от Русия или да намалят драстично инвестиции там – било то от загриженост за санкциите на Запада, или от опасение за възможно отмъщение. Усилията на Русия да диверсифицира икономиката си, която в момента зависи твърде много от енергетиката и суровините, вероятно ще ускори това.

Въпреки това не е сигурно, че една слаба икономика ще впечатли Владимир Путин. В краткосрочен план това е много малко вероятно. Руският държавен глава в момента е яхнал вълната на подкрепа от страна на хората - дори и в градове като Москва, където популярността му преди това намаляваше.

Путин също така вероятно може да намери утеха в очевидното разделение в Европа по отношение на отговора на конфликта в Украйна. Той знае за наличието на силното корпоративно лоби в Германия, което шумно се изказва против строги санкции. Техау смята, че много германци се опасяват да страната да не разгневи Русия.

Особено нервно към руската агресия гледат новите страни-членки на ЕС, по-специално Полша, Румъния и трите балтийски държави, докато държави като Унгария или Словакия с по-малко загрижени. Най-малко обезпокоени изглежда са Испания и Италия - и двете са далеч от горещата точка на конфликта. А сред „голямата тройка“ на ЕС Франция и Германия са колебаещи се, докато Великобритания е някъде другаде", казва Техау.

В тази напрегната ситуация източните държави са се обърнали към НАТО и по този начин и към Съединените щати. Те многократно бяха уверявани, че в случай на нападение, описано в член 5 от договора за НАТО, ще бъде спазено задължението на обща самозащита. Освен това на тях им бе оказана подкрепа под формата на по-строг контрол над въздуха, а американски войски предприеха военни учения съвместно с полските въоръжени сили.

Иво Даалдер, бивш посланик на САЩ в НАТО, смята, че действията на Путин са укрепили съюза. А това е развитие, което би причинило допълнителни главоболия на Москва, която няма много приятели в света.

Въпреки това малко специалисти смятат, че страните от НАТО ще увеличат значително военните си разходи, с изключение вероятно на няколко страни от Източна Европа. Намалението на военните разходи в дългосрочен план в Европа се очаква поне временно да продължи, тъй като в затишието на европейската дългова криза много правителства все още трябва да харчат много икономично.

В допълнение нито едно западно правителство не вярва, че кризата в Украйна може да бъде решена с военни действия. Поне в този аспект те са единни, заключава WSJ. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 1
dakl
преди 10 години
Интересно как връщането на Крим в Русия, при това чрез референдум и без нито един изстрел , се оказа агресия, а това че англосаксите през последните десет години чрез убииството на стотици хиляди невинни хора " демократизираха" Югославия, Ирак, Авганистан, Либия, Египет, Сирия, за жертвите на приятелския огън по другите географски паралели и меридиани да не говорим!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 0
Pyramid
преди 10 години
Скромно мнение но, всичките тези противопоставяния са контрапродуктивни. Вместо да работят за израстване на икономиката си, дори щатите сами се набутват.Идиотизъм на планетарно ниво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 12
Стоян Петров
преди 10 години
ПИЧ, защо тези градове трябва да минават към Русия. Там етническите руснаци са не повече от 30%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 6
ПИЧ
преди 10 години
Айде да приключват по-бързо с този конфликт в Украйна, че много тежат на финансовите пазари. Донецк, Harkov ,Dnepropetrovsk да минават към Съвецкия съюз , останалите към европа и да се приключва по-бързо с този конфликт. Пазарите и икономиката трябва да растат. Няма време за чакане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 4
Kosto
преди 10 години
Иво Даалдер, бивш посланик на САЩ в НАТО, смята, че действията на Путин са укрепили съюза- Това е мнение направо на "независим експерт"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още