IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Властовите игри на Путин торпилираха европейското обединение

По отношение на кризата в Украйна ЕС е „като сомнамбул" и "е брутално наивен", твърди експерт

09:43 | 03.05.14 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Путин се радва на широка подкрепа в Русия. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Путин се радва на широка подкрепа в Русия. Снимка: Ройтерс

Руският президент Владимир Путин успя в рамките на няколко месеца да унищожи възгледите на много европейци за бъдещето на техния континент. А европейските правителства все още се борят да намерят адекватен отговор на това.

„Териториалната агресия на Путин над Крим" застрашава усилието на Европа да сложи край на териториалните промени с използване на сила след края на Втората световна война, казва Фиона Хил, експерт по Русия в Brookings Institution и автор на биография за руския лидер. 20 пропити от идеята за прогресивната европейска интеграция години сега са преобърнати, казва тя, цитирана от Wall Street Journal.

Путин ни казва, „че той не вярва в това начинание", казва Хил. Неговата представа за Европа е за континент, в който върховенството на Русия е признато от съседите ѝ. „Аз не мога да си представя как останалата част на Европа би приела това". 

Германски представител в ЕС сравнява Русия на Путин с Ваймарската Германия. И двете изпитват икономическите трудности, чувстват се несправедливо ограбени от своите съседи и и поемат отговорността за онези хора в съседните страни, които говорят техния език.

Европейският съюз обаче не е свикнал да действа при такива обстоятелства. Президентът Херман ван Ромпой заяви при представянето на нова книга през тази седмица, че неуспешните усилия на ЕС за установяване на споразумение за търговия и взаимопомощ с Украйна през изминалата година, първопричината за последващите вълнения, са били предприети без „геополитически и стратегически цели". 
Това изказване показва, че Русия е реагирала твърде силно на една невинна инициатива на ЕС. За критиците това е доказателство за един европейски подход, който трябва да се промени.

В цялата тази криза ЕС е „като сомнамбул" и "е брутално наивен", казва Ян Техау от мозъчния тръст Carnegie Europe. В бъдеще политиките на ЕС по отношение на държави, които Русия възприема като своята сфера на интерес - като Украйна, Беларус или Грузия, „следва да не се определят от технократи", казва той.

Някои наблюдатели смятат, че Русия вече е пострадала икономически и настояват за още по-силен икономически натиск над страната. Иво Даалдер, директор на Чикагския съвет по глобални въпроси, настоява за стратегия за икономическо ограничаване по отношение на Русия, подобни на тези, за които през 1946 г. настояваше американският дипломат Джордж Кенън по отношение на Съветския съюз.

Последна актуализация: 20:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 1
dakl
преди 10 години
Интересно как връщането на Крим в Русия, при това чрез референдум и без нито един изстрел , се оказа агресия, а това че англосаксите през последните десет години чрез убииството на стотици хиляди невинни хора " демократизираха" Югославия, Ирак, Авганистан, Либия, Египет, Сирия, за жертвите на приятелския огън по другите географски паралели и меридиани да не говорим!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 0
Pyramid
преди 10 години
Скромно мнение но, всичките тези противопоставяния са контрапродуктивни. Вместо да работят за израстване на икономиката си, дори щатите сами се набутват.Идиотизъм на планетарно ниво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 12
Стоян Петров
преди 10 години
ПИЧ, защо тези градове трябва да минават към Русия. Там етническите руснаци са не повече от 30%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 6
ПИЧ
преди 10 години
Айде да приключват по-бързо с този конфликт в Украйна, че много тежат на финансовите пазари. Донецк, Harkov ,Dnepropetrovsk да минават към Съвецкия съюз , останалите към европа и да се приключва по-бързо с този конфликт. Пазарите и икономиката трябва да растат. Няма време за чакане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 4
Kosto
преди 10 години
Иво Даалдер, бивш посланик на САЩ в НАТО, смята, че действията на Путин са укрепили съюза- Това е мнение направо на "независим експерт"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още