Газопроводът „Южен поток“ може да се окаже една от жертвите при санкции от страна на ЕС и САЩ срещу Русия, коментират анализатори от Credit Suisse, цитирани от Financial Times. Газопроводът цели „прескачането“ на Украйна при доставките на природен газ за Южна Европа и преминава през територията и на България.
Припомняме, че на този етап обаче статутът му не е съвсем ясен, след като от Европейската комисия заявиха, че договорките за експлоатацията му ще нарушат европейските правила. Има създадена работна група, която трябва да намери начин проектът да функционира на територията на ЕС, която обаче все още не е постигнала някакъв напредък относно исканията за предоговоряне на условията в договорите между "Газпром" и европейските държави, които участват в проекта.
От „Газпром“ всъщност не показват никакви притеснения за съдбата на „Южен поток“. Допреди месеци позицията им относно критиките на ЕК беше, че проектът е международен и не трябва да се подчинява само на европейските директиви. Те отказаха и да предоговарят вече подписани договори и се готвят да започнат строителството на морската част на газопровода.
По-рано днес руските медии предадоха още, че шефът на „Газпром“ Алексей Милер е уведомил руския премиер Дмитрий Медведев, че доставките на природен газ по „Южен поток“ ще започнат без промяна в плановете – в края на 2015 година.
Друга заплаха за Русия при решение за икономически и политически санкции е невъзможност на страната да емитира нови емисии външен дълг.
Според анализаторите, цитирани от FT, последиците от санкциите обаче може би няма да бъдат толкова катастрофални, каквито са опасенията. „Структурните проблеми означават, че руската икономика вече е в стагнация преди кризата в Украйна и спада на финансовите пазари“, коментира Нейл Шеъринг, икономист в Capital Economist. През януари ръстът на брутния вътрешен продукт на Русия е едва 0,8 на сто, допълва още той.
За Джейкъб Нил, отговарящ за Русия в Morgan Stanley, ниската стойност на рублата, високата инфлация и високите лихви ще доведат до ограничаване на финансирането и забавен ръст на икономиката. „Цената на петрола обаче расте, а стойността на рублата пада. Това означава, че те ще имат излишък – ще могат да харчат повече пари“, коментира още той.
Русия се намира и в много по-добра ситуация от 2008 година, когато се разгоря военен конфликт в Грузия. Тогава цената на петрола падна от почти 150 долара за барел до 40 долара. Корпорациите също са в по-добро финансово състояние от 2008 година, когато централната банка похарчи една трета от своите резерви в чужда валута, за да спаси компании с големи задължения към чуждестранни кредитори.
Повече по темата вижте в материала на Bloomberg!
преди 10 години А Северен поток няма ли да бъде блокиран?...А,пардон,той захранва със зависимост от Русия ,Четвъртия райх,а щом е за четвъртия райх,това не е зависимост,а Освобождение на ЕвроГейския съюз,от новоприсъединените роби от източна Европа.Те не може да развиват икономиката си,като ползват газ от Русия.Тяхното предназначение е да захранват с работен *** арийците от Райха и техните западни съюзници.Всички останали,да го духат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Южен поток не може да бъде блокиран. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Изглежда руснаците този път са си направили много добре сметката и очевидно никакви икономически санкции не ги плашат. Нефтопроводите и газопроводите към Китай са вече факт. Оказва се , че американските банки са кредитирали руските корпорации с 630 милиарда долара, пари които трябва да бъдат забравени в случай на блокаж на руски финансови активи.Днес стана ясно,че при опит за санкции Русия спира търговията с долари, а по голям кошмар за някои зад океана едва ли има!Всички подобни опити до сега са били наказвани с война, но при положение ,че е гарантирано собственото ти унищожение , едва ли ще има много желаеущи да започнат такава авантюра! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Южен поток" спира при западни санкции срещу Русия а ние отново гризваме дръвцето защото заема е изтеглен, лихвите си вървят а прословутите приходи от транзит ще се отложат докато големите играчи се разберат.А честито на печелившия. Още един повод да мразим договори с руснаци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар