Опозицонната лейбъристка парти във Великобритания обеща да балансира финансите на страната и да реализира бюджетен излишък в следващия парламент, ако спечели изборите през 2015 г., подкрепена от връщане на по-високите данъци за най-богатите, съобщава Ройтерс.
Ед Болс, финансов министър в сянка на лейбъристите, се ангажира да елиминира бюджетния дефицит в размер на 80 млрд. паунда и да постигне излишък, както и да започне да намалява националния дълг до 2020 г.
Намерението на Болс за справяне с бюджетния дефицит е по-малко агресивно от това на финансови министър Джрдж Осборн, който очаква да постигне излишък през 2018/19 г.
Болс, който е притиснат да повиши икономическото доверие в своята партия, заяви че един начин за постигане на целите му е чрез връщането на пределната данъчна ставка от 50% върху доходите над 150 хил. паунда годишно.
„Премахването на несправедливото данъчно облекчение за най-богатия 1% от населението в страната е необходимо, за да се намали бюджетния дефицит“, посочи Болс.
Последното лейбъристко правителство вдигна ставката от 40% на 50% през 2010 г., но наследилото го коалиционно правителство, водено от консерваторите, я намали на 45% през 2013 г., изтъквайки че е най-високата в Г-20 и вреди на британската конкурентоспособност.
Болс обаче отбелязва, че хората са платили с почти 10 млрд. паунда повече данъци през трите години, когато ставката бе 50%.
Лейбъристите водят в проучваният пред торите, но що се отнася до икономиката обществеността има по-голямо доверие на управляващата партия на Дейвид Камерън.
Камерън посотянно повтаря на гласоподавателите, че последното управление на лебъристите в периода 1997-2010 г. е оставило бюджетен дефицит от 11% от БВП – най-големият в следвоенната история на страната. През март 2013 дефицитът бе 7,3%.
Лейбъристите се оправдават, че плановете им са били осуетени от глобалната финансова криза от 2007/08 година и че, ако дойдат на власт ще наложат желязна дисциплина за елиминиране на дефицита.
„Без мерки за осигуряване на растеж, движен от инвестициите, и намаляване на дълга, като същевременно бъдат защитени важни публични услуги, никое правителство не може да наложи фискална дисциплина“, признава обаче Болс.
Според Конфедерацията на британската индустрия свиването на дефицита и дълга е жизненоважно, но трябва да бъде придружено от политики, насърчаващи бизнеса и растежа.
Организацията критикува плановете за вдигане на пределната данчъна ставка за високите доходи. „Това ще попречи на талантливите хора да идват във Великобритания, за да инвестират и създават работни места“, коментира Катя Хол, директор в Конфедерацията.
Болс каза, че вигите ще премахнат „дикредитираната идея“ за последователни петгодишни фискални планове, като ще настоява за „строги фискални правила“ в рамките на 12 месеца след изборите през май 2015 г.
Той уточни също така, че партията му би използвала приходите от продажбата на държавните дялове в Lloyds и RBS, за да намали националния дълг.