Силните зимни бури в Северна Европа се отразиха негативно на енергийното производство. Тъй като на редица ветропаркове в района им се наложи да работят извънредно много, се стигна до парадоксална ситуация, в която на пазара на електроенергия цените да станат отрицателни.
Голямо предлагане означава, че производителите губят пари от прекалено бързото въртене на перките на ветрогенераторите.
В такива случаи полза имат търговците на ток, които се възползват от колебанието в цените. Крайният потребител обаче не е облагодетелстван и не получава по-евтин ток.
Въпреки бурите, времето около Коледа беше значително по-топло от обичайното за сезона. Ето защо се стигна и до негативни цени от производителите в Германия, Чехия, Словакия и скандинавските страни.
По-дъждовно време в Северна Европа означава повече ресурси за водноелектрическите централи в Скандинавия, но тихото и студено време намалява производство от ВЕИ сектора.
Феноменът „негативни цени“ се среща в Гемания и заради закон, според който при свръхпредлагане се дава предимство на енергията, произведена от водноелектрически централи. Същата тенденция се наблюдава и в Северна Европа, където немските цени остават основен ориентир.
Още по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air!
преди 10 години Ми да ги правят тука. Наште производители печелят и да има и да няма вятър или слънце. отговор Сигнализирай за неуместен коментар