Европейският съюз увеличава значително помощта, предназначена за промоции на селскостопанските и хранителните продукти, съобщи Европейската комисия. Тази помощ постепенно ще нарасне от 61 млн. евро в бюджета за 2013 г. на 200 млн. евро през 2020 г. Това предвижда проектът за реформа на политиката за популяризиране на европейските селскостопански и хранителни продукти, представен през седмицата от ЕК.
Новата политика в дългосрочен план има амбицията да се превърне в същински инструмент за завладяване на пазари. Под наслов „Насладете се, това е от Европа“ целта е да се помогне на производителите да навлязат на световния пазар. С промоциите ще се информират потребителите за качеството на европейските продукти.
„Потребителите все повече са загрижени за безопасността, качеството и методите на производство на храните.
Европейските селски стопани държат в ръцете си силен коз. Европейската селскостопанска и хранителна промишленост се радва на престиж заради качеството на своите продукти и зачитането на единствени по рода си норми в света. С износ за над 110 млрд. евро този сектор има потенциал да насърчи растежа и заетостта“, заяви Дачиан Чолош, европейския комисар по селското стопанство. Предложението ще бъде внесено за обсъждане в Европейския парламент и в Съвета.
Основните елементи на предложената реформа са:
значително увеличение на помощта за информационни и промоционални дейности;
въвеждане на европейска стратегия за популяризиране.
Европейското съфинансиране за програмите, насочени към трети страни, както и за многонационалните програми (на няколко страни членки) се увеличава от 50 на 60%.
Ще бъде разширен обхватът на продуктите, за които се отпуска помощ, например това ще е възможно и за макаронени изделия.
По данни на българското Министерство на земеделието и храните към момента България има промоционални програми за мляко и млечни продукти, пресни и преработени плодове и зеленчуци и винопроизводство. Промотирането е насочено към пазарите на страни в ЕС (Германия, Обединеното кралство, Италия, Испания, Полша и Румъния) и трети страни (Русия, Украйна, Китай, Австралия, ОАЕ, Бразилия, Норвегия, Швейцария и САЩ).
По принцип продуктите, които могат да бъдат обект на промоции, са пресните и преработени плодове и зеленчуци, лен, декоративни растения, зехтин и маслини, растителни масла, мляко и млечни продукти, меса и месни продукти, преработени продукти от зърнени култури и ориз, мед и пчелни продукти, продукти със защитени наименования за произход, защитени географски указания или храни с традиционно специфичен характер, качествени вина, произведени в определен район, трапезни вина с географско указание, спиртни напитки с географско указание или запазено традиционно означение, както и биологично произведени продукти.