Нетната печалба на UniCredit за третото тримесечие се сви с 39% главно заради по-ниските търговска печалба и нетен лихвен доход, въпреки че провизиите за лоши кредити намаляват, пише Wall Street Journal.
Финансовият резултат на най-голямата банка в Италия по размер на активите за третото тримесечие възлиза на 204 млн. евро спрямо печалбата от 335 млн. евро за същия период на миналата година.
Поделението на банката в България – УниКредит Булбанк – отчете нетна печалба от 75 млн. евро (149 млн. лв.) за периода януари-септември 2013 г. И в нашата страна банката продължава да бъде лидер по размер на активите. Финансовата институция увеличава с 2,9% сумата на активите си до близо 6,34 млрд. евро (12,69 млрд. лева).
„Трите месеца бяха трудни, защото търсенето на кредити се задъхва“, коментира междинния отчет изпълнителният директор на UniCredit в Италия Федерико Гицони. Той каза, че не очаква видимо подобрение на резултатите на банката и през следващите тримесечия.
„Ако е налице икономическо възстановяване в Италия, това ще се отрази положително на кредитните обеми и на лихвените маржове“, обяснява Гицони.
Лошите кредити продължават да се увеличават, но с по-бавно темпо, главно на вътрешния пазар. Необслужваните дългове са една от грижите за регулаторните органи и за инвеститорите в италианските банки заради предстоящите стрес тестове и прегледи на качеството на активите на европейските институции.
Провизиите на UniCredit се понижават с 10,6% до 1,5 млрд. евро през тримесечието.
Нетният лихвен доход се сви с 8% до 3,2 млрд. евро заради исторически ниските лихвени проценти, по-ниските кредитни обеми и неблагоприятните валутно-курсови разлики. Силното евро изяде печалбите от дейността на италианската институция в държавите от Източна Европа, които не използват единната валута.
Търговската печалба спада с 40% до 403 млн. евро в резултат на неблагоприятните пазарни условия, обясняват от UniCredit .
Банката все още изплаща нисколихвените дългосрочни заеми, които получи от Европейската централна банка в края на 2011 г. През ноември италианският кредитор върна още 1 млрд. евро. Падежът на кредитите е 2015 г.
Както и повечето от своите конкуренти, банката продължава да свива разходите си през тримесечието. Оперативните разходи възлизат на 3,6 млрд. евро, което е с 3% по-малко в сравнение с третото тримесечие на миналата година.
преди 11 години Бах мааму много малко бе? Аз очаквах поне със 75%! Малко им е! паразитните структури трябва да свият маржа до 1% иначе ще фалират света! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години При Сорос в ЦЕУ ни преподаваха преди кризата как се правят финансови кризи и картели. Участваха евродепутати (Бокрош), финансови министри на Полша, Унгария (Ростовски). После открих, че всички имаме неволни импланти за контрол на съзнанието на мрежата на Телеком Австрия и така е с много политици и основни бизнесмени в България от няколко години. Истината е, че зад всичко е ЕК и ЕЦБ с търговските им банки. После рабитих в БНБ когато училите при Сорос и останалите организираха умишлено балон на фондов пазар, жилищен пазар за около 30 млрд лв което съсипа икономиката за това десетилетие. Проблемът е че хора като говерньорите на БНБ, Орещарски, Чобанов, Григор Стоевски, Кристина Карагьозова, Мариела Ненова, Цветан Цалински, Анрей Василев, Росен Розенов, Калин Христов, Стати Статев са организирана престъпност от търговските банки, телекомите и енергетиката с контрол на съзнанието, работил съм с тях, опитаха се да ме накиснат за кризата, даже ме отровиха когато разкрих тези факти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар