Да се въведе стандартизирана ДДС декларация в държавите от Европейския съюз (ЕС), която да се подава в едни и същи срокове във всички държави-членки, предлага Европейската комисия (ЕК).
Единната справка за ДДС трябва да замени националните декларации и да уеднакви процедурата, която в момента е различна за всяка държава от ЕС.
Предложението е част от инициативите на комисията за опростяване на данъчното законодателство и намаляване на административната тежест върху бизнеса, посочват от ЕК в съобщение, изпратено до медиите от представителството на институцията в София.
Според изчисленията, ако се въведе единна справка-декларация за ДДС, предприятията в общността ще спестяват до 15 млрд. евро годишно.
Предлага се в справките да се заложи единен набор от изисквания за предприятията при подаване на документите, без значение в коя държава-членка се подава декларацията. Така от ЕК смятат, че ще се гарантира, че от предприятията се изисква да предоставят една и съща основна информация в едни и същи срокове в целия ЕС.
Всяка година в ЕС се подават 150 млн. справки-декларации за ДДС от данъчно задължените лица до националните данъчни администрации. В момента изискваната информация, формулярите и сроковете за подаване се различават значително между отделните държави от съюза, посочва се в съобщението.
"Това прави подаването на справка-декларации за ДДС сложна, скъпа и обременителна процедура за трансграничните предприятия. Предприятия, извършващи дейност в повече от една страна от ЕС, също така се оплакват, че е трудно да спазват разпоредбите за ДДС поради сложността на процедурите", посочват още от Брюксел.
Все пак държавите-членки ще имат правото да изискват допълнителна информация от предприятията. тя обаче се предвижда да е ограничена до максимум 26 полета за информация, също стандартизирани.
Предприятията ще трябва да подават стандартната справка-декларация за ДДС всеки месец, а микропредприятията — само веднъж на три месеца. Предвижда се да отпадне и подаването на обобщена годишна справка за ДДС, която се иска в някои държави от ЕС.