Великобритания ще сключи сделка с френската компания EDF за началото на строителството на ядрена централа, съобщават световните агенции. Това ще е и първото в света съоръжение, което ще се изгражда след катастрофалното земетресение във Фукушима, Япония, през март 2011 г., предава Ройтерс.
Френската група ще води консорциум заедно с китайската компания China General Nuclear Power Group (CGN), за да построи два реактора с вода под налягане, конструирани от френската компания Areva. Разходите по изграждането на съоръженията се изчисляват на около 14 млрд. паунда (около 16 млрд. евро).
Китайската CGN вероятно ще работи в съдружие с China National Nuclear Corporation (CNNC). Очаква се CGN да получи 30-40% дял в консорциума, а Areva ще вземе 10%, според публикации във френския в. Les Echos и британския Sunday Telegraph.
Засега нито от EDF, нито от кабинета на премиера на Великобритания Дейвид Камерън коментират информацията.
Всеки от реакторите се планира да бъде с капацитет 1,6 гигавата. Съоръженията биха съставлявали около 5 на сто от британските мощности за производство на енергия, отбелязва още информационната агенция.
През следващите 10 години Великобритания трябва да замени около 20 на сто от остарелите ядрени мощности, които замърсяват околната среда, допълва още агенцията.
Проектът на Острова носи огромна надежда за ядрената индустрия, след като заради ядрената криза във Фукушима от 2011 г. насам реализацията на няколко проекта за ядрени електроцентрали беше отложена. Германия дори реши да се откаже до 2022 г. от ядрената енергия, Франция обеща да намали дела на ядрената електроенергия в енергийния микс от 75%, колкото е сега, до 50%.
И управляващите, и опозицията във Великобритания подкрепят производството на енергия от ядрени мощности, а и делът на противниците срещу съоръженията в обществото е много по-нисък в сравнение с други страни в Европа.
Съгласно споразумението, воденият от EDF консорциум ще трябва да построи централата на свой собствен риск, а правителството ще гарантира само минимална изкупна цена за електроенергията. Според публикациите в медиите минималната цена за мегаватчас вероятно ще бъде около 92 паунда за 35 години, което е повече от два пъти над сегашните пазарни равнища.
Според договорката, ако изкупните цени на пазара паднат под това равнище, EDF ще получи компенсация за разликата, а ако се вдигнат над него – ще изплаща разликата на държавата.
Френската компания оперира 15 ядрени реактора във Великобритания, след като през 2008-2009 г. придоби British Energy за 12,5 млрд. паунда, припомня Ройтерс.
Сделката обаче идва в доста тънък момент – във Великобритания силно нараства общественото недоволство заради цените на електричеството. Два от шестте водещи производителя на електрическа енергия обявиха 8% повишение на цените за тази зима, а някои британски медии са критично настроени към новия проект за ядрена електроцентрала. Още повече, че директната пазарна подкрепа за ново съоръжение е безпрецедентна за Европа и Великобритания ще е първата държава, която ще търси разрешение от Еврокомисията, от около 20 години насам.
Задачата обаче ще бъде сложна – по-рано този месец Брюксел изключи ядрената енергия от ревизираните правила за държавна помощ. Според критици на проекта минималната изкупна цена на практика представлява „замразяване“ на цената на ядрената енергия, произведена от тази централа, за десетилетия напред, което поставя британското правителство пред огромни рискове.
Самият проект също е рисков, тъй като може разходите за изграждане на централата да нараснат неконтролируемо.
Вижте повече в коментара на Каролин Конън от Bloomberg!
преди 11 години Ангилизите са си малко *** така или иначе и нищо учудващо Те гледат какво правят франсетата и копиратНо не блестят с ум де отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ама чакайте сега ? Как е възможно това? Нали ядрените централи са скъпи, неефективни, опасни, и никога не могат да излезнат на печалба? Тия великобританци явно са големи смешници щом искат да строят централа? Или може би тия дето искат накрая ще излезнат смешниците ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар