Албания трябва да се присъедини към Европейския съюз (ЕС) "в рамките на следващите десет години". Това заяви министър-председателят на страната Еди Рама в интервю за Euronews.
Новият албански премиер бе в на двудневно работно посещение в Брюксел, където проведе разговори с високопоставени представители на съюза. Той положи клетва в неделя, след като водената от него социалистическа партия спечели парламентарните избори на 23 юни.
Основната платформа на предизборната кампания на Рама беше изградена именно върху засилване на връзките с ЕС.
"Ние отбелязахме голям напредък , но има още много да се свърши. Много се надявам, че в рамките на следващите десет години тези амбиции ще бъдат изпълнени и че Албания ще бъде пълноправен член на ЕС", отбеляза Еди Рама.
Европейската комисия (ЕК) представи 12 ключови приоритета, върху които Тирана трябва да се съсредоточи, ако желае в за в бъдеще да се присъедини към блока.
Стивън Блокманс, ръководител на звеното за външна политика към Центъра за европейски политически изследвания, заяви, че "конкретен напредък е постигнат". "Албания вече има нов омбудсман, което е едно от изискванията. Освен това страната се отказа от парламентарния имунитет и прие нов Закон за административните съдилища", посочи анализаторът.
Други казуси, които стоят отворени за разрешаване пред Тирана, са укрепването на върховенството на закона и правата на собственост, както и борбата срещу организираната престъпност и корупцията.
Блокманс предупреди, че дори и след реализирането на необходимите реформи, кандидатурата на Албания за членство в ЕС може да спечели малко подкрепа сред държавите-членки.
"Албания е най-корумпираната в Европа според изследване на Transparency International, както и една от най-бедните страни в Европа", припомни експертът, като уточни, че Тирана ще има проблеми да се справи с някои от по-неясно формулираните изисквания от страна на ЕК.
"Политиката изглежда замесена с организираната престъпност. Това хвърля тъмна сянка върху амбициите на Албания за членство в ЕС и със сигурност се възприема по този начин от страните-членки", отбеляза още експертът.