IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Протекционизмът застрашава икономическия растеж

Все повече страни са въвели търговски забрани или ограничения, а наближаващата среща на страните от Г-20 е идеалната възможност те да бъдат премахнати

14:09 | 15.09.13 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	ЕК счита, че търговските ограничения ще окажат негативно влияние върху експанзията и ще забавят глобалното възстановяване. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

ЕК счита, че търговските ограничения ще окажат негативно влияние върху експанзията и ще забавят глобалното възстановяване. Снимка: Ройтерс

През последната година протекционизмът продължава да набира скорост по света. Само от октомври 2008 г. до днес са били възложени 150 забрани, а още 700 са били предложени за въвеждане, гласи доклад на Европейската комисия (ЕК), цитиран от CNBC.

Докато за 12 месеца до май 2013 г. новите 154 рестрикции свидетелстват за забавяне на тренда на годишна база, ЕК съобщава, че има притеснително увеличение на приемането на възпрепятстващи търговски мерки, като при тези, които се прилагат директно на границата, под формата на вносни мита.

„Всички ние трябва да се придържаме към нашата обща идея и да се борим срещу протекционизма. Тревожно е, че все още се използват толкова много рестриктивни мерки и на практика не са премахнати“, коментира европейският комисар за търговията Карел де Гухт. „Преди много време Г-20 постигна споразумение за избягване на протекционистичните мерки, защото, както всички знаем, те подкопават възстановяването на световната икономика в дългосрочен план.“

ЕК добавя още, че развиващите се икономики са внедрили най-много рестриктивни мерки и описва процеса като „поразително явление“. Бразилия, Аржентина, Украйна и Русия са приели най-високи увеличения на търговските тарифи. Бразилия се откроява най-много, защото на нея се падат около една трета от ограниченията, свързани с правителствените поръчки и умишленото защитаване на местното производство от чуждестранната конкуренция.

ЕК счита, че търговските ограничения ще окажат негативно влияние върху експанзията и ще забавят глобалното възстановяване.

Докладът идва след като САЩ и Великобритания правят опити до края на 2014 г. да финализират преговорите за най-голямото търговско споразумениe за свободна търговия. Разговорите се затрудниха заради искането на Франция филмовата и онлайн индустрията на страната да бъдат защитени от конкуренцията на Холивуд и Силиконовата долина, както и заради притесненията на Европа относно американското разузнаване.

ЕК заяви, че наближаващата среща на страните от Г-20 в Санкт Петербург в Русия, представлява възможност за световните лидери да разрешат пречките пред търговията. Те трябва „да потвърдят необходимостта от извършването на търговските сделки безпрепятствено, както и да препотвърдят ангажиментите си да не прибягват до търговски ограничителни мерки по време на кризисни периоди и да отменят незабавно всяка въведена мярка.“

В доклада за Русия се отбелязва, че е една от страните, предложила най-много нови рестриктивни мерки, касаещи вноса и износа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:18 | 06.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 0 rate down comment 0
iivanoff
преди 11 години
А на другото място какви са - марсианци ли? А Тези дето управляват и създават паричното предлагане над тях какви са - човеколюбци ли? - ако първите са предполагаемите във въпроса, защо толерират нашите процеси? - ако другите са предполагаемите във въпроса, защо менят паричното предлагане /константен аргумент във всички учебници за промиване и създаване почвата за манипулиране и контролиране на масите/, създавайки предпоставка за дисбаланси и пазарни изкривявания, от които маймуните не заживяват по-добре, а напротив?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
kane
преди 11 години
Просто няма как да се съглася повече от това с теб!РБ няма управленици. Има чиновници само. КОито гледат не българския интерес, а как да слушкат повече, за да може да са по-дълго на поста си, за да гушкат повече за себе си
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Глобализацията при тези условия куца. Пазара остава затворен за могъщите корпорации и немога да го изсмучат както го правят в отворения пазар. Това било лош протекционализъм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 0
Sakamano
преди 11 години
А ограничаването на движението на работната ръка в ЕС не е ли протекционизъм?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 1
iivanoff
преди 11 години
ЪХм... то една кражба като я облечеш в думи , пак си остава кражба...Всички ние трябва да се придържаме към нашата обща идея и да се борим срещу протекционизма. Тревожно е, че все още се използват толкова много рестриктивни мерки и на практика не са премахнати, коментира европейският комисар за търговията Карел де Гухт. А той къде беше като се подписа протектиращото споразумение м/у ЕС и Китай за минимални цени на Соларните Панели?...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
citizen_bg
преди 11 години
Всяко нещо има поне две страни. Не може всички да са доволни. В случая, за пазари плачат едните, но пък другите са добре и не виждам защо трябва да им пука за първите и за печалбите им.Протекционизмът е и нормалната и справедлива реакция срещу субсидирането, като форма на нелоялна конкуренция. Ако не ни управляваха пудели, отдавна трябваше и ние да я приложим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още