Въпреки това, Антъни Дженкинс - изпълнителен директор на британската банка, изрази оптимизъм. Това заяви, че цялостното покачване на капитала ще спомогне за стабилизирането на банката, като ѝ позволи да увеличи дивидентите за своите акционери през следващата година.
"Това е началото, имаме да извървим още дълъг път", каза Дженкинс, отбелязвайки, че e доволен от развитието на компанията.
Швейцарската банка UBS отчете ръст на печалбата с близо една трета. Въпреки това, както и при Deutsche Bank и Barclays, доходите на швейцарския гигант са обременени от множеството съдебни разходи и покачващия се натиск за изграждане на капиталови резерви.
Инвеститорите косвено наказаха Barclays, чиито акции спаднаха с 6 на сто. При Deutsche Bank понижението пък бе с 4%. На фона на това ръстът от 2% на ценните книжа на UBS бе една наистина добра новина.
Трите институции символизират проблемите в по-широката европейска банкова система, която е едновременно както жертва на икономическите проблеми на континента, така и причина за тях.
Лъч надежда за европейските банки осигури испанския кредитор Banco Santander, който се ползва с широка мрежа в Латинска Америка. Банката отчете рязко покачване на печалбата за второто тримесечие от 1,1 млрд. евро.
Santander - една от най-големите банки в Европа по пазарна стойност, отписа почти 19 млрд. евро за покриване на лоши дългове и намаляващи цени на имотите в Испания. Кризата, която започна през 2008 г. принуди банките в страната да поискат финасова помощ в размер на 42 млрд. евро.
Повечето банки на Статия континент обаче продължават да изпитват затруднения вследствие на финансовата криза.
Част от сътресенията на пазарите на континента са породени и от страховете на европейските инвеститори за забавяне на растежа на Китай, както и за преустановяване на мащабната програма за изкупуване на активи от страна на щатския Федерален резерв.
Европа е особено податлива на проблемите в китайската икономика, тъй като Китай е един от най-големите пазари за европейски стоки. Признаците, че Фед може да позволи бавно нарастване на лихвените проценти пък постави допълнителен натиск за повишаване на пазарните лихвени проценти в Европа.
"Изглежда, че златната ера на европейската банковата система е приключила", отбеляза изпълнителният директор на Rapid Ratings Джеймс Х. Гелерт.