Един от всеки двама граждани на Европейския съюз (ЕС) смята, че най-лошото от кризата със заетостта в общността предстои. Това сочат резултатите от проучване, публикувани от Европейската комисия (ЕК) и цитирани от CNBC.
Само 36 на сто от анкетираните близо 32 700 души са посочили, че според тях безработицата е достигнала своя връх. Общо 55% очакват проблемите на пазара на труда да се задълбочат.
Въпреки политическите и икономическите проблеми на ЕС обаче 62 на сто от участниците в изследването на Евробарометър продължават да се определят като „граждани на Европейския съюз“.
Наблюдава се обаче поляризация на евронастроенията в отделните държави, като в Гърция и Кипър например под половината от гражданите се идентифицират с ЕС, сочат данните.
„Икономическата криза се преплита с политическата и обществото поставя под съмнение легитимността на сегашната система. Все още държавите-членки провеждат национални политики, но в държави като Гърция хората се обърнаха срещу мерките за икономии, наложени от ЕС“, коментира Павел Свидлички, анализатор от Open Europe.
"Има голямо напрежение заради спасителните програми и икономиите и това се отразява на данните“, допълва той.
Гражданите са изразили загриженост и от политическата система на блока, като 67 на сто от анкетираните са изразили несъгласие с твърдението, че „моят глас се зачита в Европейския съюз“.
Данните сочат още, че само 24% от анкетираните са определили еврото като най-доброто постижение на ЕС. Гражданите на Словения, Словакия и Люксембург са най-големите привърженици на единната валута, докато в Швеция и Великобритания се наблюдава най-сериозната й опозиция.