IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕНЕРГО-ПРО инициира процедура срещу България за уреждане на инвестиционен спор

Това ще стане при липса на доброволно споразумение, предложено според Европейската енергийна харта и договора между България и Чехия за защита на инвестициите

20:12 | 19.07.13 г. 6
ЕНЕРГО-ПРО инициира процедура срещу България за уреждане на инвестиционен спор

ЕНЕРГО-ПРО се е обърнала към България с предложение за доброволно уреждане на инвестиционен спор по пътя на взаимното разбирателство и преговорите във връзка с проекта за нова регулация на цените на електрическата енергия и свързаните с нея намаление на разходите за дейността на електроразпределителните дружества и компенсиране на наложените със закон разходи за изкупуване на „зелена” енергия, се посочва в съобщение на чешката компания, публикувано на официалния ѝ уебсайт.

Исканията на компанията са по повод нарушения на международното право и се основават на Европейската енергийна харта и на Договора между Република България и Чешката република за насърчаване и взаимна защита на инвестициите, изтъкват от ЕНЕРГО-ПРО. Ако спорът не може да бъде разрешен доброволно по пътя на преговори, по силата на този договор, засегнатият инвеститор може по свой избор да стартира международна арбитражна процедура, уточняват оттам.

От 2000 година ЕНЕРГО-ПРО усилено инвестира в българския енергиен сектор. Чрез последователна политика на закупуване на енергийни мощности в периода 2002 - 2013 година компанията се превърна в най-големия частен собственик на водноелектрически централи (ВЕЦ) в България. В началото на 2011 година ЕНЕРГО-ПРО разшири своя енергиен бизнес в страната, като регистрира дъщерна фирма – лицензиран търговец с електрическа енергия. През декември 2011 година ЕНЕРГО-ПРО придоби от Е.ОН България собствеността на компаниите, които разпределят електрическа енергия и снабдяват с електричество клиенти в Североизточна България, припомнят от компанията.

Спорът между чешкия инвеститор и България възникна в резултат на политиката на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за ценообразуване на електрическата енергия и компенсация на задълженията за изкупуване на електроенергия от възобновяеми източници, смятат от компанията. Провежданата от ДКЕВР ценова политика през периода след 01 юли 2012 година, която е насочена към намаляване на крайните потребителски цени на електрическата енергия за сметка на приходите на компаниите - мрежови оператори и крайни снабдители, декапитализира и влоши до крайност финансовото състояние на дружествата от групата ЕНЕРГО-ПРО, подчертават оттам.

Още от началото на юли 2012 година ЕНЕРГО-ПРО многократно е заявявала публично, че ценовите решения на енергийния регулаторен орган нанасят значителни щети на компанията и нейните дъщерни дружества в България, и е апелирала ценовата политика да бъде своевременно коригирана, защото поставя електроразпределителните и снабдителните предприятия в тежко финансово състояние, отбелязват от чешката компания. От началото на март 2013 година държавният регулатор пристъпи към допълнително влошаване на ценовите условия за дейността на ЕНЕРГО-ПРО, а през последващите месеци редица решения на административни и съдебни органи, свързани с политиката на ДКЕВР, доведоха дружествата от групата до крайна декапитализация, твърдят оттам. Публикуваният на 18 юли 2013 година експертен доклад на ДКЕВР относно утвърждаване на нови цени в сектор „Електроенергетика” показа конкретните параметри на готвените от регулатора ценови решения за периода след 1 август 2013 година, които не само, че няма да коригират натрупаните през последните години финансови дефицити, но допълнително ще задълбочат част от тях, убедени са от чешкия инвеститор.

Преди да да инициира арбитражна процедура ЕНЕРГО-ПРО положи много усилия да преговаря с българското правителство и държавните институции за корекция на регулаторните политики в енергетиката, за да избегне приложението на процедурите за решаване на спорове по силата на международните спогодби, изтъкват от компанията, добавяйки, че за съжаление нейните усилия не са довели до положителен резултат.

ЕНЕРГО-ПРО задържаше до последния възможен момент своите претенции по международните механизми за защита на инвестициите с увереността, че държавният регулатор и компетентните институции спешно ще предприемат стъпки за оздравяване на финансовата ситуация в електроенергийния сектор, които ще се реализират през новия ценови период 2013 – 2014 година, посочват от компанията. Публикуваният на 18 юли 2013 година експертен доклад на ДКЕВР относно новите цени в сектор „Електроенергетика” показа, че регулаторът не е взел предвид многократно изказваните аргументи на предприятията, работещи в сектора и възнамерява да продължи своята досегашна политика, която води до непокриване на необходими за дейността разходи и създаване на критични финансови дефицити в дружествата от групата на ЕНЕРГО-ПРО, твърдят оттам.

Публикуваните проекти за ценова регулация в електроенергетиката и изтеклите на практика технологични срокове за тяхната корекция принудиха ЕНЕРГО-ПРО да се обърне към правителството на Република България с предложение за доброволно уреждане на инвестиционния спор съгласно Европейската енергийна харта и Договора между Република България и Чешката република за насърчаване и взаимна защита на инвестициите. Ако инвестиционният спор не може да бъде уреден по пътя на взаимното разбирателство в предписаните срокове, ЕНЕРГО-ПРО ще подаде искова молба за арбитраж до Международния център за уреждане на инвестиционни спорове на Световната банка (ICSID), категорични са от чешката компания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:15 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 5 rate down comment 4
kaka_fire
преди 11 години
Енерго про влязоха доста грубичко миналата година на пазара, когато спряха тока на ВиК Добрич за неплатени сметки. А и със скандала с двете кули, кой на кого какво не бил платил и такива неща. Като им е толкова тежко положението, защо изобщо изкупиха бизнеса на Еон на първо място, това е логичния въпрос. Не си ли направиха проучване?!?!? С поведението си правят изключително лошо впечатление. Не им е виновна държавата за калпавата инвестиция, да бяха си мислили по-рано, а не да се правят на главорези.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 5
vankata89
преди 11 години
Ако сте забелязали при нас се оплакват само тези "инвеситори" притежаващи монополите като ерп-та мини вейка телекомуникации собственици на ел. централи. Аз да питам как така на *** държава не е изгодно да държи тези обекти от национална сигурност а на частаната фирма чиято единствена цел е печалба е изгодно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 4
vankata89
преди 11 години
Майната им на Енерго про аман от пишман инвеститори. Във всяка инвестиция има риск. Как пък никой частен инвеститор не са оплака от България например тези в ИТ сектора които нямат нищо общо с държата и дерът кожата на обикновения българин. Лошото е че такива инвеститори са малко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 4
bgMan
преди 11 години
Да видим кой ще се смее последен накрая - тъпите български олигархопсевдосоциалисти от кабинета Орешарски или Енергопро?И кой ще загуби най-много - Енергопро или българския бюджет?Не защитавам ЕРП-тата. Просто не вярвам в мита за експертния потенциал на кабинета Орешарски. Тези *** как се оказаха по-*** и от зомбирания си склеротичен електорат?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 4
wenci
преди 11 години
Направо да им взимат лицензите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 7
v_tin
преди 11 години
енерго про нали бяха ***, за какви фалити говорят, нека да погледнат опашката от тирове за износ на зърно и пак да помисли журналиста писал статията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още