Европейският съюз (ЕС) предлага таксите за обработка на картовите транзакции да бъдат ограничени, съобщава FT, като се позовава на проекторешение на Европейската комисия (ЕК), с което разполага.
Брюксел предлага да бъде въведен таван на всички такси за потребителите на дебитни и кредитни карти, което обаче ще пресече многомилиарден поток от приходи за банките в Общността.
Според проекторешението максималната такса върху транзакциите с всичките дебитни и кредитни карти не може да надвишава 0,2%. Предвижда се таванът да бъде въведен след двегодишен преходен период, по време на който той ще се прилага само за трансграничните транзакции.
В момента размерът на таксите варира в държавите от Евросъюза, отбелязват от комисията. Тези по дебитните карти са от 0,1% от размера на транзакцията в Дания до 1,6% - в Полша, а по кредитните – от 0,5 на сто във Франция до 1,8 на сто в Германия.
Според оценки на Еврокомисията това ще намали размера на таксите за дебитните карти от около 4,8 млрд. евро до около 2,5 млрд. евро, а за кредитните карти – от 5,7 млрд. евро до около 3,5 млрд. евро.
В документа е записано също така, че звената за картови разплащания и юридическите лица, които обработват транзакциите, трябва бъдат отделени, което ще доведе до пълна промяна на бизнес модела.
Решението на Брюксел да прибегне до регулации при картовите разплащания е кулминацията на дългогодишните спорове между органите по конкуренцията в ЕС и доставчиците на разплащателни услуги. В резултат на товаVisa и MasterCard сключиха споразумение за ограничаването на трансграничните транзакционни такси, припомня изданието.
В проектодокумента на ЕК е посочено, че предложеният таван на таксите върху картовите разплащания се основава в голяма степен на антитръстовите споразумения с Visa и MasterCard и цели да даде „правна яснота“.
От проектодокумента става ясно също така, че Брюксел се е отказал от идеята да забрани таксите за картовите транзакции, каквито предложения имаше преди. В ранната оценка на въздействието на предложението ЕК обаче признава, че има риск таксите да се повишат след въвеждането такъв таван.
От комисията подчертават в доклада, че повечето потребители на дебитни и кредитни карти не осъзнават, че плащат такси при транзакциите. Основните опасения на институцията са свързани с конкуренцията между доставчиците на платежните услуги, които привличат банките с по-атрактивни приходи. Това обаче оказва влияние върху таксите в посока повишение, а не понижение.
В същото време потребителите са насърчавани да вземат карти с отстъпки, безплатни застраховки и други бонуси, които обикновено генерират по-високи такси за банките.
Банките и платежните групи очаквано не са съгласни с въвеждането на таван за таксите върху картовите разплащания. От бранша предупреждават, че ще намалее ползването на дебитни и кредитни карти, ще се увеличат таксите за картодържателите, ще се свият и програмите за лоялност.
Небанковите платежни доставчици пък алармират, че проекторегулациите ще спрат навлизането на нови играчи на пазара.
През 2011 г. в ЕС са били издадени 727 млн. разплащателни карти, а стойността на операциите с тях надвишава 1,9 трлн. евро. Visa и MasterCard доминират на пазара със съответно 41,6% и 48,9% пазарен дял.
Същевременно продавачите на дребно в Европа плащат на банките около 13 млрд. евро годишно за транзакциите, като 70 на сто от таксите се формират от междубанковите такси за обработка на данните, посочват от Еврокомисията.