Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги заяви, че процесът на реформиране на финансовата система в Европа регистрира напредък, но предупреди, че продължаващата рецесия все още представлява риск за стабилността, съобщи CNBC.
“Вземайки предвид всички затруднения, това на практика е напредък“, каза Драги пред Комисията по икономическите и паричните въпроси в Европейския парламент (ЕП), визирайки процеса на реформи. Той представи пред комисията дейността си като председател на Европейския борд за системен риск, който бе учреден, за да засили надзорните функции и да възстанови доверието във финансовата система след кризата.
Председателят на ЕЦБ посочи Португалия като „само един от примерите, където икономическата обстановка остава напрегната и общественото страдание е на практика много високо“.
Политическата нестабилност в иберийската държава разтърси през миналата седмица финансовите пазари. Доходността по еталонните 10-годишни португалски облигации надхвърли 8% в сряда, преди отново да падне под 7%, а фондовата борса потъна рязко след оставката на министъра на финансите на страната Витор Гашпар.
Министърът осъществи сурови мерки на строги икономии в замяна на спасително финансиране от Европейския съюз и Международния валутен фонд, с което предизвика силна обществена реакция.
„Това, което е направила ЕЦБ, е да каже принципно: Вижте, не разнищвайте напредъка, които тези страни и особено Португалия са направили по отношение на фискалната си консолидация. Но направете така, че тази фискална консолидация да не вреди на растежа. Понижете данъците, понижете текущите си разходи, осъществете структурни реформи“, подчерта Драги.
„Наясно сме, че фискалната консолидация бе и все още е неизбежна“, категоричен бе още той.