Европейската централна банка не може да реши кризата в еврозоната, заяви ръководителят на Bundesbank Йенс Вайдман, поставяйки под натиск правителствата в региона да стабилизират икономиките си и да затегнат фискалните си правила, съобщава Ройтерс.
Изаявлението на Вайдман пред икономисти на конференция в Южна Франция идва само три дни, след като ЕЦБ декларира, че ще запази рекордно ниската си лихва от 0,5% за продължителен период от време, като може и да я намали още.
„Монетарната политика вече постигна много за смекчаване на последиците от кризата, но не може да я разреши. Това е виждането на УС на ЕЦБ“, казва членът на борда й. „Кризата разкри структурни проблеми, които изискват структурни решения.“
„За да се разгърне целият потенциал на единната валута са необходими усилия на два фронта: структурни реформи и премахването на гаранциите за банки и ДЦК“, смята Вайдман.
Шефът на Бундесбанк призова правителствата от еврозоната да прекъснат „прекалено близките връзки“ с банките, посочвайки че последните държат твърде много ДЦК на собствената си страна.
„Това се дължи на факта, че банките не са задължени да държат капитал срещу експозициите си в ДЦК, тъй като те се оценяват като безрискови", отбелязва централният банкер.
Това според Вайдман трябва да се промени. „Само тогава банките биха могли да се справят с последствията от евентуален държавен фалит“, изтъква членът на борда на ЕЦБ.
преди 11 години макар че ако банките по малко инвестират в ДЦК то ще мат повече свободен капитал а от там по ниски лихви за заеми и депозити и би трябвало до увеличи кредитирането отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години така е прав си но това все пак е някакво реално решение а не теоретични обосновки отговор Сигнализирай за неуместен коментар