„Този инструмент ще помогне за запазване на стабилността на еврозоната и за премахване на риска от „зараза“ откъм финансовия сектор“, заяви председателят на групата Йерун Диселблум. Той добави, че всяко прилагане на новите правомощия със задна дата ще трябва да се съгласува „за всеки конкретен случай поотделно“.
Германският министър на финансите Волфганг Шойбле обаче бе категоричен, че страните, които вече получиха милиарди евро помощи, за да спасят банките си, не трябва да очакват тези заеми да бъдат прехвърлени към ЕМС.
Ирландия, която похарчи над 60 млрд. долара, за да спаси банките си, изглеждаше най-вероятният кандидат за директно рекапитализиране от страна на спасителния фонд, тъй като би могла евентуално да прехвърли милиарди евро от дълга си, натрупан при спасяването на банковия ѝ сектор, към ЕМС.
Ирландският министър на финансите Майкъл Нуунън направи намек за намеренията на ирландските власти. „Винаги сме твърдели, че сме изключителен случай“, каза само Нуунън преди заседанието на Еврогрупата.
Според досегашните правила спасителният фонд за еврозоната можеше да кредитира само националните правителства, които получават средствата и ги използват самостоятелно за спасяване на банките. Тази система обаче увеличава нивото на държавния дълг, довеждайки до определяния от лидерите на ЕС като „омагьосан кръг“, в който иначе стабилните правителствени баланси бяха разклатени от сривовете на банки. Новата система би могла да прехвърли голяма част от бремето върху ЕМС.
преди 11 години А защо само банките? Защо не и директно корпорациите!? Мен не ми трябва посредник-пиявица между мене и паричките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар