Икономическите лидери на Европейския съюз (ЕС) отвърнаха на удара, който Международния валутен фонд (МВФ) им нанесе, обвинявайки Европа за действията по първия спасителен план за Гърция.
В доклад по-рано тази седмица МВФ обвини еврозоната за разрешението ѝ Атина да забави преструктурирането на дълговете си до 2012 г.
"Спомням си, че управляващия директор на МВФ Доминик Строс-Кан не предложи ранно преструктуриране на дълга, а Кристин Лагард му се противопостави", заяви в Хелзинки Оли Рен, цитиран от Ройтерс.
Лагард, която тогава бе финансов министър на Франция, замени Строс-Кан като ръководител на Фонда през 2011 г.
Еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Рен по-рано отхвърли коментарите на международната институция, заявявайки: "Не мисля, че е честно МВФ да се опитва да си измие ръцете и хвърли кал по Европа".
Европейската комисия, която заедно с МВФ и Европейската централна банка (ЕЦБ) формират т.нар. "тройка", подготвя спасителните финансови пакети за Гърция, Ирландия, Португалия, Испания и Кипър.
МВФ публикува становището си по гръцкото спасяване късно в сряда. Институцията също така призна, че е занижила нормалните си критерии за устойчивост на дълга, за да бъде осъществен спасителния план в размер на 110 млрд. евро, както и че прогнозите за гръцката икономика са били прекалено оптимистични.
Рен отбеляза, че сътрудничеството между Германия и Франция е задължително условие за развитие на ЕС, но не е достатъчно само по себе си.
"Европа е твърде ценна, за да бъде оставена само на Германия и Франция. Ето защо ние се нуждаем от общностен метод за приобщаване към ЕС, така че малките държави да могат да имат влияние върху решенията", заяви комисарят в Хелзинки.
През изминалата седмица германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд се противопоставиха на даването на повече правомощия на Европейската комисия (ЕК) и изявиха желание еврозоната да има постоянен президент, който да гарантира по-добрата икономическа координация в блока.
Предложенията може да разширят пропастта между основните държави в еврозоната и другите членове на съюза, които не са приели единната валута, поставяйки интересите на националните правителства над тези на ЕК.