„Финансовото състояние на еврозоната до края на годината постепенно ще се подобрява“, заяви председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги по време на конференция на Международния валутен фонд (МВФ) в Шанхай. По думите му ситуацията остава трудна, но са се появили сигнали за възможна стабилизация. В Шанхай Драги защити и програмата за изкупуване на облигации, предава Bloomberg, цитирана от Bulgaria on Air.
Председателят на ЕЦБ изрази и решимостта на банката да продължи да подкрепя макроикономическите действия чрез гарантиране на ценова стабилност в еврозоната.
Той призова правителствата да следват неотклонно пътя на поетите реформи, за да генерират доверието на пазарите и бизнеса. „Усилията за постигане на фискална консолидация днес няма да са ефективни, ако създават притеснения в пазара, че ще бъдат необходими допълнителни мерки утре“, заяви Драги. Според него в средносрочен план консолидацията трябва да се основава на повишаване на продуктивността. Само това бил начинът конкурентоспособността на икономиките от еврозоната да бъде на нивото на световния пазар.
"Това е доста подвеждащо, да се сравняват директните монетарни транзакции (Outright Monetary Transactions – OMT) с историческите епизоди, в които правителствата разчитат на подкрепата на централната банка, за да се избегне фискална консолидация", каза Драги. Президентът на ЕЦБ посочи, че правителствата ще трябва все пак да направят реформи - без OMT с пълно запазване на тяхната икономическа независимост, а с ползване на OMT - с ограничен суверенитет.
Същевременно Драги подчерта обаче, че натискът за действия върху правителствата в момента се оказва не заради високите лихви по държавните облигации, а от високата безработица. За нея обаче паричната политика няма решение, каза Драги.
Според Драги програмата за изкупуване на облигации е изиграла ключова роля в успокояването на финансовите пазари – нещо, от което са спечелили всички икономически субекти, включително корпорации, банки и домакинства.
Припомняме, че ЕЦБ намали основния лихвен процент до рекордната стойност от 0,5%. В четвъртък предстои среща на ръководството на банката, на която ще се обсъжда дали има необходимост от нова промяна.