С растеж над средния за ЕС и безработица под средната шведската икономика често се дава за пример. Макар износно ориентираната икономика да бе засегната от забавянето в еврозоната, вътрешното търсене остана силно, а строгата фискална дисциплина помогна да се избегне съдбата на някои от южните страни в Европа.
Новината, че столицата на Швеция преживя три нощи на улични бунтове, подобни на безредиците в Париж и Лондон от последните години, дойде като изненада.
Швеция обаче има по-висока безработица отколкото може би очаквате, посочва Дейвид Лий, анализатор за Западна Европа в Control Risks. Страната е обект на масирана имиграция, като търсещите убежище са привлечени от известната с отвореността и толерантността си страна.
„В Стокхолм и Малмьо има райони с нисък доход и лоши жилища, където има потенциал за размирици“, коментира Лий.
Безработицата в Швеция през март е била 8,4%, спрямо 10,9% за ЕС и 12,1% за еврозоната, но във възрастовата група 15-24 години тя е била 27% през първото тримесечие.
Лий подчертава, че макар безработицата и маргинализацията винаги да са фактор, е важно да се посочи, че бунтовете в Швеция, както и в други страни, са разпалени от конкретен повод – в този случай полицейска стрелба срещу нападател с хладно оръжие.
При премиера Фредрик Райнфелд Швеция започна да страни от традиционната социална държава. Той дойде на власт през 2006 г., слагайки край на дългогодишно управление на социалдемократите и обещавайки да реформира социалната система. Оттогава насам Райнфелд понижи подоходните данъци и ограничи социалните плащания.
„Шведската икономика и общество се унифицират с останалата част от Европа“, казва Лий. „Има добри чувства между Райнфелд и други дясноцентристки правителства.“
Икономистът на Nomura Андреас Йонсон е съгласен, че представата за Швеция като хибрид между капитализма и социализма е може би донякъде остаряла, като това допринесе за изненадата от последните събития.
„Не трябва да се правят прибързани заключения от това, което се случва, но социалната система определено е по-малко щедра. Постепенната промяна поставя предизвикателства. Страната не успя да интегрира имигрантите в работната сила.“
Йонсон посочва високата минимална заплата като една от причините за високата младежка безработица. Страната страда също и от несъответствието между свободни работни места и квалификация.
Работните места в заводите, заемани обикновено от ниско квалифицирани имигранти, намаляват от десетилетия. Съкращенията в промишлеността, които Швеция претърпя през 2009 г. няма да бъдат възстановени, изтъква Йонсон.
преди 11 години Не си прав за политиците - те не искат това, а просто НЕ знаят как да направят обратното. Или пък знаят, но не им пука особено защото мандатите са им кратки, а резултатите от образоването бавни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Повечето от имигрантите са БАЧКАТОРИ и са склонни да работят много повече за същите/или по-малко/ пари.Но кризата е повсеместна и БЕЗРАБОТИЦАТА си е на най-голямото предизвикателство за развитите страни.Причината е ,че Китай и другите "развиващи се" страни са много по-конкурентни при ТРУДОЕМКИТЕ бизнеси ,които все повече се изнасят в Азия ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Разковничето е, че не само от БГ. Румънците са много повече от нас, и срещу тях викат. В ОК специално имат бум на румънската престъпност. Това, че споменават нас е защото вървим в пакет с Румънците и ромите, както и че сме по-бедни дори от румънците. Затова ни споменават - за тежест. Но като цяло проблема не сме само ние, а имигрантите и от общността им, от азия, африка отвсякъде. Специялно ОК искат да ограничат всякаква имиграция. Другите държави тепърва ще усетят проблемите на ОК. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Само да вметна, че във въпросния квартал където са избухнали безредиците европейци няма - нито от Западна, нито от Източна Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години хахаххахах социалните им системи са гръмнали по демографски причини , не от нас . Айде сега ми обясни как 200к-300к емигранти от бг, ще гръмнат социалната система на европата . Глупости на търкалета отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Така е. Проблемът на тези държави е че там не ходят работяги, а такива, които искат да се възползват от социалните им системи. Затова англичаните са толкова настръхнали срещу нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ами то движението е, защото им трябва работна ръка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години На ти сега "свободно движение на хора". Все едно да приемеш в семейството си непознат човек, за който да трябва да се грижиш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар